Έκανε το πρώτο βήμα με άμυνα και Ρονάλντο στο Μιλάνο η Γιουβέντους

Με όπλο την άμυνα και τις σωτήριες επεμβάσεις των Μπουφόν και Ντεμιράλ, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη και το προβάδισμα κόντρα στην Ίντερ

Η Γιουβέντους δραπέτευσε από το Μιλάνο, νικώντας με 2-1 την Ίντερ, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας. Η ομάδα του Πίρλο με όπλο την άμυνα, σε ένα ματς που η Ίντερ ήταν κυρίαρχος, κατάφερε και έκανε το πρώτο βήμα. Οι μπιανκονέρι θα πάνε στον επαναληπτικό στο Τορίνο (Τρίτη 9/2, 21:45) για τρία αποτελέσματα. Αυτό της ισοπαλίας ή της νίκης με οποιοδήποτε σκορ, ενώ ακόμη και με ήττα με 0-1 προκρίνονται, λόγω των δύο εκτός έδρας γκολ (το άλλο ζευγάρι ΑταλάνταΝάπολι, 3 & 10/2 οι ημερομηνίες των δύο αγώνων).

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με χαμηλό ρυθμό και ελάχιστες φάσεις η Ίντερ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Σάντσες έκλεψε την μπάλα. Ο Μπαρέλα έκανε μια σέντρα από τα δεξιά και ο Λαουτάρο Μαρτίνες προλαβαίνοντας τον Ντε Λιχτ και με εξαιρετικό τελείωμα εντός περιοχής σκόραρε για το 1-0 (9′).

Η Γιουβέντους κατάφερε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης από τα έντεκα βήματα. Ο Γιανγκ ανέτρεψε τον Κουαδράδο και μετά από χρήση του VAR, ο Τζιανπάολο Καλβαρέσε έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και με σουτ στο κέντρο της εστίας, έκανε το 1-1 στο 26′.

Η Μεγάλη Κυρία ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 35′, μετά από τραγικό λάθος των γηπεδούχων. Χαντάνοβιτς και Μπαστόνι δεν συνεννοήθηκαν, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκλεψε την μπάλα και από αριστερά έκανε το πλασέ. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα της κενής εστίας των νερατζούρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους πήρε αυτό που ήθελε, παίζοντας άμυνα. Η ομάδα του Κόντε είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε.

Οι νερατζούρι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 56′. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μπάλα, ο Βιντάλ κέρδισε και έδωσε για τον Σάντσες. Ο Χιλιανός πλάσαρε τον Μπουφόν, αλλά πρωτού περάσει η μπάλα την γραμμή ο Ντεμιράλ έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλη μεγάλη ευκαιρία να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 68′. Ο Νταρμιάν υποδέχθηκε την μπάλα, έκανε μια προσποίηση πάνω στον Κουλουσέφσκι, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Μπουφόν με σούπερ επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Έτσι η Γιούβε έφυγε με την νίκη από το “Τζουζέπε Μεάτσα”, έχοντας το πλεονέκτημα για την ρεβάνς στο Τορίνο.

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Νταρμιάν, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Γιανγκ, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιδάλ, Λαουτάρο Μαρτίνες, Σάντσες.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Μπουφόν, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Ντεμιράλ, Αλέξ Σάντρο, Μπερναρντέσκι, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, ΜακΚένι, Κουλουσέφσκι, Κριστιάνο Ρονάλντο.