ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Γιουνάιτεντ αφηνίασε και μοίρασε 9αρα!

Μοιάζει με αγώνα FIFA, όμως είναι αληθινό. Η αφηνιασμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοπέδωσε την… θλιβερή Σαουθάμπτον με 9 γκολ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Σαουθάμπτον με 9-0 στο Όλντ Τράφορντ, για την 22η αγωνιστική της Premier League.

Οι «Άγιοι» βρέθηκαν στο δρόμο των… τρομακτικών «κόκκινων διαβόλων» και το πλήρωσαν πολύ ακριβά. Οι τελευταίοι προερχόμενοι από δύο άσχημα αποτελέσματα έβγαλαν αντίδραση με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Η ομάδα του Ολέ Γκούναρ Σόλσκιερ παρόλο που πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και στην ανάπαυλα πήγε προηγούμενη με 4 τέρματα στα αποδυτήρια, δεν έριξε ταχύτητα ποτέ και ισοπέδωσε την ομάδα του Χάισενχουτλ. Μάλιστα, ισοφάρισε το ρεκόρ της, καθώς η ίδια είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ κόντρα στην Ίπσουιτς το 1995, αλλά και της Λέστερ κόντρα στην ίδια αντίπαλο το 2019.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το… αριστερό στην αναμέτρηση, διότι νωρίς νωρίς έμεινε με 10 παίκτες, με τον Γιάνκεβιτς να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα στο ντεμπούτο του (2′). Από εκεί και έπειτα άρχισε το πάρτι για τους «κόκκινους διαβόλους» με τους Μπισάκα (18′) και Ράσφορντ (25′) να δίνουν προβάδσιμα 2 τερμάτων, ενώ το αυτογκόλ του Μπέντναρεκ (34′) και μια κεφαλιά του Καβάνι (39′) διαμόρφωσαν το 4-0 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν άλλαξε καθόλου και οι «Άγιοι» βρήκαν δίχτυα με τον Άνταμς, όμως το τέρμα τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ (53′). Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν δύο λεπτά για να ανεβάσουν το σκορ στο 6-0 με τους Μαρσιάλ (69′) και ΜακΤόμινει (71′), ενώ από το πάρτι των γκολ δεν θα μπορούσε να λείπει ο Φερνάντες, ο οποίος σκόραρε από την άσπρη βούλα (88′). Τα τέρματα των Μαρσιάλ (90′) και Τζέιμς (90+3′) διαμόρφωσαν το τελικό και συγκλονιστικό 9-0.

Με αυτή τη νίκη η Γιουνάιτεντ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς, ενώ η Σαουθάμπτον είναι στην 12η θέση με 29 βαθμούς.

Κόκκινες: Γιάνκεβιτς, Μπέντναρεκ

Κίτρινες: Μαγκουάιρ, Φαν ντε Μπεκ – Ράμζει, Στέφενς, Άρμστρονγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο (46′ Φαν ντε Μπεκ), ΜακΤόμινει, Φρεντ, Ράσφορντ (60′ Τζέιμς), Γκρίνγουντ, Φερνάντες, Καβάνι (46′ Μαρσιάλ)

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Στέφενς, Μπέντναρεκ, Ράμζει, Ντζενέπο (78′ Τσάπτσετ), Γιάνκεβιτς, Γουόρντ-Πρόουζ, Άρμστρονγκ, Ινγκς (70′ Ρέντμοντ), Άνταμς