Coppa Italia: Κυπελλούχος για 14η φορά η “Μεγάλη Κυρία”

Η Γιουβέντους με πρωταγωνιστές τους Ντεγιάν Κουλουσέφσκι και Κιέζα κατέκτησε το 14ο Κυπέλλου Ιταλίας στην ιστορία της, απέναντι στην Αταλάντα.

Στο “Μεπάι Στάντιουμ” η Γιουβέντους νίκησε με 2-1 την Αταλάντα στον μεγάλο τελικό του Ιταλικού Κυπέλλου και το κατέκτησε για 14η φορά στην ιστορία της. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο οι δύο πιο δραστήριοι επιθετικά παίκτες της, Κουλουσέφσκι και Φρεντερίκο Κιέζα. Μάλιστα, στην Αταλάντα υπάρχουν έντονα παράπονα για την διαιτησία και το πρώτο τέρμα της Γιουβέντους.

Πλέον η Γιουβέντους στρέφει την προσοχή της στην τελευταία αγωνιστική της Serie A, κόντρα στη Μπολόνια, όπου ψάχνει μόνο τη νίκη για να μπει στην 4αδα που οδηγεί στο Champions League και ταυτόχρονα θέλει την ήττα τουλάχιστον μιας εκ των Μίλαν ή Νάπολι.

Το ματς:

Η Γιουβέντους μπήκε καλύτερα στα πρώτα 20 λεπτά, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Η Αταλάντα άρχισε στην συνέχεια να ανεβάζει ρυθμό και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Η βέκια σινιόρα στο 31ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν στην κόντρα ο Ρονάλντο μπήκε στην περιοχή αλλά έχασε την μπάλα, εκείνη πήγε στον ΜακΚένι που έστρωσε για τον Κουλουσέφσκι. Ο Σουηδός έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι τυπικά γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το τέρμα της Γιουβέντους, φωνάζοντας για φάουλ του Κουαδράδο στην αρχή της φάσης, ωστόσο δεν υπήρξε κάποια παρέμβαση από το VAR.

Η Αταλάντα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στην συνέχεια και κατάφερε να βρει τον δρόμο για την ισοφάριση. Ωραία κυκλοφορία από τους παίκτες του Γκασπερίνι, ο Χάτεμπουρ βρήκε τον αμαρκάριστο Μαλινόφσκι, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπουφόν για το 1-1 στο 41′.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η Γιούβε σταδιακά έπαιρνε το πάνω χέρι χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες σε ένα δίλεπτο.

Στο 58′ ο Κιέζα μπήκε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα για τον Κουλουσέφσκι που τσίμπησε την μπάλα, αλλά ο Γκολίνι ενστικτωδώς έδιωξε στην δεξιά του γωνία. Δύο λεπτά αργότερα ο Κιελίνι βρήκε τον Ρονάλντο στην περιοχή, εκείνος με την μία με τακουνάκι έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Κιέζα που απέναντι στον Γκολίνι έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Ό,τι δεν κατάφερε με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Φρεντερίκο Κιέζα το πέτυχε στο 73ο λεπτό. Ο Ιταλός επιθετικός έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Κουλουσέφσκι και βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκολίνι, σημαδεύοντας σωστά και στέλνοντας αυτή την φορά την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2.

Στο 78′ ο Ζαπάτα κέρδισε την μπάλα από τις κόντρες, βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα από την περιοχή, ωστόσο έστειλε ψηλά άουτ την μπάλα, χάνοντας μια καλή ευκαιρία για τους μπεργκαμάσκι. Η Αταλάντα προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική και μοιραία το τελικό σκορ έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Μάσα.

Αταλάντα: Γκολίν, Τολόι, Ρομέρο, Παλομίνο, Χατεμπούρ, Ντε Ρουν, Φρέουλερ, Γκοσένς, Μαλινόφσκι, Πεσίνα

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Ντανίλο, ΜακΚένι, Μπεντακούρ, Ραμπιό, Κιέζα, Ρονάλντο, Κουλουσέφσκι