Basket League: Δύσκολο 1-0 για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά, μετά τη δύσκολη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 78-72 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά, στην ημιτελική φάση των playoffs της Basket League.

Κορυφαίος των νικητών ο Σαντ-Ρος που πλήγωσε την παλιά του ομάδα, έχοντας 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά ο Παπαπέτρου με 16π και ο Χεζόνια με 14π. Από την Ένωση ο Μέικον είχε 14 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 11π είχε ο Ζήσης.

Με τις δύο ομάδες να ψάχνουν… μάταια το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ εξαργύρωσε την καλά στημένη άμυνά της, η οποία έβαλε τον Παναθηναϊκό από τα πρώτα λεπτά σε μειονεκτική θέση και τον υποχρέωσε να «κυνηγά» στο σκορ. Η αμυντική διάρκεια, όμως, της Ένωσης διήρκησε για 17΄ λεπτά, με τον Ζήση να γράφει με ντράιβ το 30-33 και στη συνέχεια να… παραδίδεται ο ίδιος και οι συμπαίκτες του στο ξέσπασμα των «πράσινων». Με τον Μποχωρίδη να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75, το «τριφύλλι» απάντησε με επιμέρους σκορ 15-2 και ξέφυγε στα 23΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου με +10 (45-35), πριν ο Μέικον διαμορφώσει με τρίποντο στην εκπνοή το 45-38 στο 20΄.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να ελέγξει το ρυθμό, αλλά με τον Χρυσικόπουλο να αξιοποιεί το ζεστό χέρι του από την περιφέρεια, η ΑΕΚ ροκάνισε και πάλι τη διαφορά μειώνοντας σε 55-52 στο 27΄. Ωστόσο, με τους «πράσινους» να… μαζεύουν το ένα φάουλ μετά το άλλο και να… απενεργοποιούν με 4 τον Μορέιρα, κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο σε απόσταση (62-57). Οι Χεζόνια και Μπρέι προσπάθησαν να βάλουν στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου τις βάσεις για το 1-0 στη σειρά, αλλά η ΑΕΚ είχε τις λύσεις για να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής μέχρι τα 30΄΄ για τη λήξη του αγώνα, όταν ο Παναθηναϊκός βρήκε τα επιθετικά ριμπάουντ και τρυπώντας την αντίπαλη ρακέτα έγραψε το μη αναστρέψιμο και τελικό 78-72.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσεχή Παρασκευή (21/5, 21:15) και πάλι στο ΟΑΚΑ (γηπεδούχος αυτή τη φορά θα είναι η ΑΕΚ), με την Ένωση να ψάχνει την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 45-38, 62-57, 78-72.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χεζόνια 14 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 2 (1/4 σουτ), Σαντ Ρος 18 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Μακ 1, Μπρέι 2, Μποχωρίδης 8 (2), Όγκαστ 2, Μήτογλου 8 (8 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 8, Μέικον 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 10 (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ζήσης 11, Γόντικας 4, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Μόουζες 1.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 17/35 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 29/37 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 13 επιθετικά), 10 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 18/35 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 15/17 βολές, 43 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.