Coppa Italia: Ο Λαουτάρο χάρισε το Κύπελλο στην Ίντερ

Δεύτερο διαδοχικό Κύπελλο για την Ίντερ και μάλιστα με ανατροπή!

Η Ίντερ επικράτησε της Φιορεντίνα με 2-1, αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ιταλίας και πλέον στρέφει την προσοχή της στη Serie A, αλλά και στον τελικό του Champions League.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Λαουτάρο Μαρτίνες που σημείωσε τα δύο γκολ. Το 9ο  κύπελλο της ιστορία της κατέκτησε η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι στο Ολίμπικο απένατι στην Φιορεντίνα.

Οι «Βιόλα» που βρίσκονται στον τελικό του Conference League, προηγήθηκαν μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Γκονζάλεζ πέτυχε γκολ έπειτα από ωραία ασίστ του Ικονέ.

Στο 29’ η Ίντερ, βγήκε στην αντεπίθεση με και ο Λαουτάρο Μαρτίνες σκόραρε μετά από υπέροχη συνεργασία των Μπαρέλα και Μπρόζοβιτς. Αυτό ήταν το 100ο τέρμα του Αργεντίνου με τους «νερατζούρι». Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Νικολό Μπαρέλα  έβγαλε σέντρα ακριβείας βρήκε τον Λαουτάρο, ο οποίος έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ίντερ άφησε χώρο στην Φιορεντίνα, η οποία είχε αρκετές ευκαιρίες για ισοφάριση. Ο Σιμόνε Ιντζάγκι έκανε αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του, το γκολ δεν ήρθε για την ομάδα του Ιταλιάνο και το 2-1 για την Ίντερ παρέμεινε, με την ομάδα του Μιλάνο να κατακτά τον δεύτερο τρόπαιο για φέτος.