Premier League: Ισόπαλη η Μάντσεστερ Σίτι με την Μπράιτον

Εξασφάλισε την έξοδο στο Europa League Μπράιτον.

Για την εξ’ αναβολής 32η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η  Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στο ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 με την  Μπράιτον .

Οι «γλάροι» είχαν τις περισσότερες κλασικές ευκαιρίες μάλιστα τους ακύρωσαν και  δύο τέρματα στο  31′ και στο 44′.

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν  με τον Φόντεν στο 25΄, ωστόσο, οι γηπεδούχοι, που από την περασμένη εβδομάδα είχαν εξασφαλίσει για πρώτη φορά στην Ιστορία τους την ευρωπαϊκή έξοδο (όμιλοι Europa League), «απάντησαν» πριν κλείσει το ημίχρονο με τον Ενκίσο στο 38’.

Παρά την προσπάθειά τους, πάντως, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην καλύτερη επίδοση στα χρονικά του συλλόγου στην κορυφαία κατηγορία και να φτάσουν τις 11 εντός έδρας νίκες σε μία σεζόν.