Coppa Italia: Πρόκριση της Ίντερ στο ντέρμπι του Μιλάνου

Η Ίντερ επικράτησε της Μίλαν και προκρίθηκε στον τελικό του Coppa Italia

Για το δεύτερο παιχνίδι του ημιτελικού του Coppa Italia, η Ίντερ νίκησε με 3-0 τη Μίλαν και προκρίθηκε στο 14ο τελικό της ιστορίας της και θέλει να φτάσει στην 8η κατάκτηση του.

Οι «νερατζούρι» θα αντιμετωπίσουν στον μεγάλο τελικό της 11ης Μαΐου, μια εκ των Γιουβέντους ή Φιορεντίνα.

Η Ίντερ πήρε τη νίκη χάρη σε δύο τέρματα του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 4ο και 40ο λεπτό. Αρχικά, ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Νταρμιάν και με υπέροχο τελείωμα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μενιάν και στη συνέχεια ο επιθετικός της Ίντερ πήρε την μπάλα από τον Κορέα και “έσκαψε” τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Μίλαν μετά την πάσα του Κορέα και έγραψε το 2-0.

Η Μίλαν πήρε τα ηνία στο δεύτερο μέρος και βρήκε γκολ με τον κεραυνό του Μπενασέρ στο 66ο λεπτό, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ λόγω της παρουσίας του Καλουλού, μπροστά από τους αμυντικούς των γηπεδούχων. Ο διαιτητής και το VAR θεώρησαν πως ο ποδοσφαιριστής της Μίλαν επηρέαζε τη φάση.

Η Μίλαν «άδειασε» από εκείνο το σημείο και έπειτα με την Ίντερ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 82′ με τον Γκόσενς. Ο Μπρόζοβιτς είδε την κίνηση του Γερμανού και αυτός δεν λάθεψε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σκόρερ: 4′,40′ Μαρτίνες

Κάρτες: 51′ Σκρίνιαρ – 35′ Ερνάντες, 90′ Τομόρι

Ίντερ (Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Μπαζτόνι (79′ Ντ’Αμπρόζιο), Ντε Φράι, Νταρμιάν, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (73’ Βιδάλ), Πέρισιτς (78’ Γκόζενς), Λαουτάρο Μαρτίνες (70’ Ντζέκο), Κορέα (70′ Αλέξις Σάντσες).

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια (73′ Γκάμπια), Καλουλού, Τόμορι, Ερναντές, Τονάλι (46’ Μεσίας), Μπενασέρ (71’ Κρούνιτς), Σαλεμάκερς (46’ Μπραΐμ Ντίαθ), Κεσί, Λεάο (85’ Λάζετιτς), Ζιρού