Ευρωλίγκα: Έκανε εύκολα το 1-0 η Μπαρτσελόνα

Χωρίς να ζοριστεί η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπάγερν και άνοιξε λογαριασμό στη σειρά.

Η Μπαρτσελόνα χωρίς να φορτσάρει νίκησε άνετα με 77-64 την Μπάγερν Μονάχου στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι-οφ της ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Σάρας Γιασικαβίτσιους έφτασε στην νίκη και στο 1-0 χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση καθώς κατάφερε και να νικήσει αλλά και να κάνει συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια της σειράς.

Η Μπαρτσελόνα στηρίχθηκε για μια ακόμα φορά στην άμυνα της και έφτασε στην νίκη κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου που όσο και αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να χτυπήσει την αναμέτρηση και να κάνει το “μπρέικ” ειδικά από την στιγμή που δεν είχαν (ούτε απόψε) τον Κόρι Γουόλντεν και έχασαν με τραυματισμό (στην τέταρτη περίοδο) τον Νταρούν Χίλιαρντ.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η δεύτερη περίοδος όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10 πόντους στο ημίχρονο διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Από την Μπαρτσελόνα ο Ντέιβις είχε 19 πόντους, ο Μίροτιτς 12 και ο Λαπροβίτολα 11, ενώ από την Μπάγερν ο Λούτσιτς είχε 20 πόντους.

Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων την Πέμπτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Λάτισεβς – Νίκολιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-33, 62-51, 77-67.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 19 (6/9 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ), Έξουμ 12 (1), Σανλί 5 (1), Μαρτίνεθ, Σμιτς 5 (1), Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 11 (2), Αμπρίνες, Κούριτς (0/3 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μίροτιτς 12 (2/5 τρίποντα), Καλάθης 4 (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τόμας (0/3 σουτ), Χάντερ 7 (2), Γιάραμαζ 6 (1), Λούτσιτς 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Τζορτζ, Ντζέντοβιτς, Ρούμπιτ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίσκο 2, Χίλιαρντ 12 (2), Ραντόσεβιτς 5 (1).