Δεύτερη νίκη για την Χιλή

Στο Αρένα Φόντε Νόβα, το Εκουαδόρ αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής Χιλή (2015, 2016), για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου στο Copa America, με την Χιλή να επικρατεί δύσκολα με 1-2.

Από το 8ο λεπτό, η Χιλή πήρε τα ηνία, καθώς ο Φουενζαλίδα πήρε το ριμπάουντ μετά την εκτέλεση κόρνερ και από την άκρη της περιοχής εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία για το 0-1. Παρά το γεγονός ότι ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν μετά το γκολ, το Εκουαδόρ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το κερδισμένο πέναλτι πριν το ημίωρο της αναμέτρησης.

Στο 25’, ο Άριας βρήκε και έριξε τον αντίπαλό του και ο Βαλένσια E. ανέλαβε την εύστοχη εκτέλεσή του ένα λεπτό αργότερα (26’) για το 1-1. Με την συμπλήρωση των 45’, το Εκουαδόρ κέρδισε ένα φάουλ πολύ κοντά στην περιοχή, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε για να κάνει την ανατροπή, καθώς το σουτ ήταν πολύ δυνατό και το 1-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 51’, η Χιλή βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ, όταν ο Αράνγκις έκανε την σέντρα και βρήκε τον Σάντσεζ, ο οποίος με ένα πολύ καλό σουτ έκανε το 1-2. Η Χιλή προσπάθησε να φτάσει και σε τρίτο τέρμα στο 65’, αλλά ο Ντομίνγκεζ ήταν εκεί για να αποκρούσει. Ωστόσο, δεν υπήρξε κάποια αντίδραση από το Εκουαδόρ και οι διακοπές στη πορεία δεν βοήθησε τον ρυθμό της αναμέτρησης. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης και το 1-2 ήταν το τελικό σκορ.

Η Χιλή, με την δεύτερη νίκη της, πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κίτρινες: Μέντεζ, Μένα Ντελγκράδο, Αρμπολέδα, Γκρουέζο, Βελάσκο – Άριας, Μποσεζούρ, Ίσλα, Βιδάλ

Κόκκινες: Αχιλιέρ

Εκουαδόρ: Ντομίνγκεζ, Ραμίρεζ, Αχιλιέρ, Αρμπολέδα, Βελάσκο, Γκρουέζο, Ορεχουέλα, Μέντεζ (Βαλένσια Α. 60’), Ιμπάρα (Γκαρσές 69’), Βαλένσια E., Μένα Ντελγκάδο (Πρεσιάδο 82’)

Χιλή: Άριας, Ίσλα, Μέδελ, Μάριπαν, Μποσεζούρ, Αράνγκις, Πουλγάρ, Βιδάλ (Χάρα 90+2’), Φουενζαλίδα (Ντίαζ 70’), Βάργκας (Ερνάντεζ 86’), Σάντσες