Δεύτερη νίκη για τον Προμηθέα στο Eurocup

Τη δεύτερη νίκη του σε 3 αγώνες στο Eurocup πήρε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε με 67-70 της Ράτιοφαρμ Ουλμ στη Γερμανία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ο Λάνγκστον Χολ ο οποίος ήταν ο αθόρυβος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης

Το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει σε ένα ρυθμό που ταίριαζε στη γερμανική ομάδα που ζητούσε τις γρήγορες επιθέσεις, ενώ παράλληλα φρόντιζε να ανανεώνει τις επιθέσεις της μέσα και από τα επιθετικά ριμπάουντ (10-5 στο δεκάλεπτο τα «σκουπίδια» με τους Γερμανούς να έχουν πέντε επιθετικά). Το θετικό για τους Αχαιούς που σταδιακά έβρισκαν τα δικά τους πατήματα ήταν πως οι Γερμανοί ήταν γενικότερα άστοχοι.

Ο Προμηθέας πήρε το πρώτο προβάδισμα στο 4΄30’’ (9-10) και το δεύτερο στο 8’40’’ (18-20), ενώ είχε βρεθεί στο -4 (16-12, 6’) και έδειχνε να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας και στο +7 (31-38, 9’) με τον Λίποβιι να φτάνει τους 11 πόντους σε 13’ συμμετοχής στο παιχνίδι. Η ελαφρά υπεροχή των παικτών του Μάκη Γιατρά συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (39-44 στο 24’20’’, 42-47 στο 25’40’’) με τους Γερμανούς όμως να βρίσκουν τα σουτ που τους έλειψαν για να πάρουν το προβάδισμα ξανά (51-50, 39’).

O Χολ, έκανε αθόρυβα τη δουλειά του για να φτάσει ο Προμηθέας και πάλι στο +6 (55-61, 33’). Ένα τρίλεπτο αργότερα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και πάλι (63-63) με τους Πατρινούς να έχουν σταματήσει να κάνουν το παιχνίδι που τους έδωσε το προβάδισμα. Ο Φϊλερ έγραψε το 67-68 και ο Χολ ήταν για μια ακόμη φορά εκεί για να δώσει προβάδισμα με +3 (67-70) με 14” για το τέλος. Ο Γιάκα Λάκοβιτς πήρε το τάιμ άουτ, αλλά το σουτ του Ομπστ δεν βρήκε το στόχο και ο Προμηθέας έφυγε με τη νίκη από τη Γερμανία!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70

Ράτιοφαρμ Ουλμ (Λάκοβιτς): Χέις 8 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντράγκιτς 17 (4/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκέντερ 3 (1), Φίλιπς, Τζέρετ 14 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ομπστ 4, Χάινριχς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χέκμαν 2, Σίλινγκ, Γουίλις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπαμπ 5 (0/9 τρίποντα), Λίποβι 11 (3/6 τρίποντα), Αγραβάνης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόουερι, Κασελάκης (0/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Κατσίβελης 2, Φίλερ 6 (2), Μπόγρης 5, Έλις 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).