Η εξαιρετική ΑΕΚ σκόρπισε την Ορτέζ

Σπουδαίο ματς από την ΑΕΚ που έκανε την πρώτη νίκη της στη φετινή σεζόν του BCL, νικώντας την γαλλική Ορτέζ.

Η Ένωση πήρε μια πολύ εύκολη νίκη στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Ορτέζ με σκορ 102-82, έχοντας σε εξαιρετική μέρα όλη την ομάδα της. Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Κιθ Λάγκφορντ με 27 πόντους, ενώ ο Ματσιούλις πρόσθεσε άλλους 17. Σε πολύ καλή μέρα οι Σαντ Ρος και Λίνος Χρυσικόπουλος που έβαλαν από 15 πόντους έκαστος. Από την γαλλική ομάδα στους 25 πόντους ο Μόμπλι και στους 14 πόντους ο Μακγκί.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ορτέζ να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα (2-6), όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε εξίσου γρήγορα το σκορ (6-6). Η Ένωση συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά και επέκτεινε το σκορ με τα δυο καλάθια του Κιθ Λάνγκφορντ (16-12).  Η γαλλική ομάδα έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (19-19), μην μπορώντας όμως να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με ένα μικρό σερί 6-0 που “έτρεξε” η ΑΕΚ η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ να είναι 26-19.

Στην δεύτερη περίοδο η Ορτέζ μείωσε το προβάδισμα της ΑΕΚ με δυο γρήγορα καλάθια από τον Μπότζ και τον Μακγκί (28-24). Οι δυο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια χωρίς όμως η διαφορά να πέφτει κάτω από τους τρεις πόντους. Η καλή αμυντική λειτουργία της Ένωσης περιόρισε τους παίκτες της Ορτέζ και “ανέβασε” την διαφορά στους 8 (40-32). Η Ένωση ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση, έχοντας μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο με 10/17 τρίποντα (έξι από αυτά στην 2η περίοδο!). Οι παίκτες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με την Βασίλισσα στο +18 (55-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παπαθεοδώρου μπήκε με την ίδια “διάθεση” παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, κρατώντας τους Γάλλους “εκτός” παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +20 (67-47) στα 5’18” της περιόδου, χάρις στα καλάθια των Λάγκφοντ και Γκίκα. Στα εναπομείναντα λεπτά του δεκαλέπτου το μόνο που κατάφερε η Ορτέζ ήταν να μειώσει το προβάδισμα της ΑΕΚ στους 15 πόντους (79-64).

Στην τελευταία περίοδο η “Βασίλισσα” αύξησε ξανά την διαφορά στους 20 φτάνοντας μαλιστα και το +24 με το γκολ φάουλ του Γιόνας Ματσιούλις (88-64). Η ΑΕΚ έπαιζε εξαιερτικό μπάσκετ κάτι που έκανε τους φιλάθλους της να την “ανταμείψουν” με χειροκρότημα στα μέσα της περιόδου. Παρά το μεγάλο προβάδισμα και τη σίγουρη νίκη της ΑΕΚ ο Ηλίας Παπαθεωδόρου συνέχιζε να φωνάζει στους παίκτες του ώστε να βγάζουν την ίδια ενέργεια που έβγαζαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Το φράγμα των 100 “έσπασε” με το τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου 2 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με την Ορτέζ να ρίχνει την διαφορά στους 20, το ματς έληξε με σκορ 102 -82.

ΑΕΚ (Παπαθεωδόρου): Τολιόπουλος 5π., Ματσιούλις 17π. (2/3 2π., 3/6 3π.), Κακλαμανάκης 1π., Γκίκας 12π., Γιαννόπουλος 3π., Ρει 3π., Λάγκφορντ 27π. (9/11 2π., 2/2 3π.), Τσαλμπούρης, Χρυσικόπουλος 15π., Μαυροειδής 4π., Σαντ-Ρος 15π., Σλότερ

Ορτέζ (Βιλά): Μόμπλι 25π., Καβαλιέρε 5π., Αγιαγί 1π., Ντιαρά, Νταβαλ-Μπακίε, Μακγκί 14π., Λεσλι 8π., Κορνελιέ 5π., Μπότζ 7π., Μουρ 11π., Ντε Γιόνγκ 6π.