Δεύτερη σερί ήττα για τον ΠΑΟΚ στο BCL

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Ουγγαρία την Φάλκο Ζομπατέλι, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 76-66, για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Παρόλο που ο “δικέφαλος του βορρά” κόντραρε για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα την ουγγρική ομάδα, στο τέλος δεν κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, ώστε να έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Η Φάλκο Ζομπατέλι με ένα ξέσπασμα στο τέλος του αγώνα “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Ο Περλ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τζουβόντε Περλ έβαλε τη σφραγίδα του σε άμυνα και σε επίθεση στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Μπένκε ήταν αξιόπιστη λύση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Με ένα σερί 2-7 ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ και μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα (3′). Με την καλή της άμυνα η Φάλκο Ζομπατέλι, αλλά και με την αστοχία του ΠΑΟΚ το ματς ήρθε στα ίσα και στο 9-9 (6′). Έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα ο “δικέφαλος του βορρά” έκανε το 11-20 (8′). Με ένα γρήγορο 5-0 η Φάλκο Ζομπατέλι διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου σε 16-20.

Η Φάλκο με ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέτρεψε το σκορ σε 22-20 (12′). Με τον ΠΑΟΚ να μην τα παρατάει, το σκορ ανετράπη εκ νέου για το 26-30 (15′). Οι βορειοελλαδίτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 32-36.

Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε  στα ίδια πλαίσια με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, 41-44 (24′). Στην ίδια περίοδο το σκορ δεν ξέφυγε για καμία ομάδα καθώς η διαφορά ήταν στο ένα καλάθι. Το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν στο 55-56.

Στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, την τέταρτη δηλαδή περίοδο, η Φάλκο με ένα σερί 6-0 Έφτασε το σκορ στο 61-56 (33′). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε μειώνοντας σε 63-62 (36′). Η ουγγρική ομάδα έδειξε χαρακτήρα και με ένα σερί 9-0, τελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, φτάνοντας το σκορ στο 72-62 (38′). Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 76-66.

Δεκάλεπτα: 16-20, 32-36, 55-56, 76-66.

ΖΟΜΠΑΤΕΛΙ (Όκορν): Ρέντικ 8, Περλ 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπένκε (15 (1), Χούκερ 10, Φιλιποβίτι 8 (1), Ουάσινγκτον 2, Βάραντι 8 (1), Λέικ 2.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σμιθ 13 (2), Τσόχλας 8 (1), Μαργαρίτης 1, Μπεστ 11 (2), Εγκεκέζε 11 (3), Λούις 3, Χατζηνικόλας, Γουίγκινς 9, Σαρικόπουλος 4 (4 ριμπάουντ) Νόουλς 6 (8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά – Σομπατέλι: 25/44 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 8/12 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 17/39 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 8/18 βολές, 34 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 13 επιθετικά), 16 ασιστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.