«Ξέσπασε» η Τότεναμ

Η Τότεναμ υποδέχτηκε τον Ερυθρό Αστέρα στο Στάδιο Τότεναμ Χοτσπουρ και ήταν ασταμάτητη αφού επικράτησε με 5-0.

Η Τότεναμ έδειξε από την αρχή την διάθεσή της για γκολ και το κατάφερε πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα. Στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Λαμέλα και ο Κέιν πήδηξε ψηλότερα από όλους στην μικρή περιοχή και με έξοχη κεφαλιά σκόραρε για το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα (16’), ο Λαμέλα έκανε την σέντρα, με τον Σον να συγχρονίζει τέλεια το τρέξιμό του, καρφώνοντας την μπάλα μέσα από την περιοχή για το 2-0 των γηπεδούχων. Η Τότεναμ είχε αρκετές στατικές φάσεις, αλλά δεν ήταν αρκετές για να φτάσει σε τρίτο γκολ. Ωστόσο, λίγο πριν το ημίχρονο (44’), η Τότεναμ κατάφερε να κάνει το 3-0, όταν ο Σον πήρε μια φοβερή πάσα και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, ο Λαμέλα έφτασε κοντά στο γκολ στο 55’, όταν πήρε την πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα (57’), ο Λαμέλα κατάφερε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, αφού μετά την πάσα του Αουριέρ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ψυχραιμία για τ 4-0.

Η Τότεναμ δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 72’ ο Ντομπελέ έκανε την πάσα στον Κέιν, ο οποίος έκανε εξαιρετική κούρσα και μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 5-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν το σκορ, με αποτέλεσμα το 5-0 να μείνει ως το τέλος.

Κίτρινες: Μιλούνοβιτς

Τότεναμ: Γκαθανίγκα, Νταβιές, Βερτόνγκεν (Φοΰθ 72’), Σάντσεθ, Αουριέρ, Σισοκό, Ντομπελέ, Σον (Ντιέρ 68’), Αλί (Λο Σέλσο 79’), Λαμέλα, Κέιν

Ερυθρός Αστέρας: Μπόρχαν, Γκόμπελιτς, Ντεγκενέκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Κάνιας (Πέτροβιτς 62’), Βούλιτς, Γκαρσία, Μαρίν, βαν Λα Πάρα (Βουκάνοβιτς 82’), Τομανέ (Πάβκοβ 62’)