Δεν χάνει βαθμούς η Λίβερπουλ

Για την 27η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ έπαιξε με τη Γουέστ Χαμ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται, αλλά τους «κόκκινους» να πετυχαίνουν την ανατροπή και να κερδίζουν με 3-2, συνεχίζοντας στην κορυφή και την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος οι «κόκκινοι» κατάφεραν και προηγήθηκαν νωρίς, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα. Στη συνέχεια η Λίβερπουλ έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ σκόραρε στο 54΄με τους γηπεδούχους να απαντάνε με τον Σαλάχ δεκατέσσερα λεπτά αργότερα και τον Μανέ να χαρίζει την στο 81΄τη νίκη στη Λίβερπουλ που πέτυχε σε 27 αγώνες την 26η.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρίσκεται στην κορυφή με 79 βαθμούς, ενώ η Γουέστ Χαμ στην 18η με 23 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Γρήγορο γκολ για την Λίβερπουλ στο 9′. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε τη σέντρα από το ύψος του κόρνερ, ο Βαϊνάλντουμ έπιασε τη γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ο Φαμπιάνσκι δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα  και 1-0 για τους «κόκκινους».

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από την Γουεστ Χαμ.  Εκτέλεση κόρνερ του Σνόντγκρας, ο Ντιόπ πήρε τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Άλισον για το 1-1.

Στο 31′ ο Φιρμίνο έδωσε την μπάλα  στον προωθημένο Αλεξάντερ-Άρνολντ που δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνσκι, ενώ στο 39’μετά από κόρνερ ο Φαν Ντάικ έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Γουέστ Χαμ έκανε την ανατροπή στο 54΄. Γύρισμα του Ράις από τα δεξιά, ο Φορνάλς έπιασε  το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία της εστίας του Άλισον για το 1-2.

Η απάντηση για την Λίβερπουλ ήρθε στο 68ο λεπτό. Ο Ρόμπερτσον έκανε ωραία ατομική από τα αριστερά, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να κάνει το συρτό σουτ με το αριστερό μέσα και τη μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του Φαμπιάνσκι για το 2-2.

Στο 81΄μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Λονδρέζων, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Φαμπιάνσκι, με τον Φιρμίνο να μην προλαβαίνει, αλλά τον Μανέ να έρχεται από πίσω και με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή κάνει το τελικό 3-2.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Κεϊτά(57΄ Τσάμπερλεϊν), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ(90+2 Mατίπ)

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Ενγκάκια, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ράις, Σνόντγκρας(84΄ Μπάουεν), Σούσεκ(47΄Φορνάλς), Νομπλ, Άντερσον(65΄ Αλέ), Αντόνιο