Δεν γίνεται να “Χ”άσει ο Ολυμπιακός

Μοιράστηκαν βαθμούς ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός στην Τούμπα.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, για τον εξ αναβολής αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τον ΠΑΟΚ καλύτερο στο δεύτερο, κάτι που όμως δεν πτόησε τον Ολυμπιακό και ας δυσκολεύτηκε να βγάλει φάσεις. Κάπως έτσι, έφτασε στην ισοφάριση και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας. Μάλιστα, τα τέρματα τα πέτυχαν οι στόπερ των ομάδων.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Σβέριρ Ίνγκασον στο 51’, ενώ για τον Ολυμπιακό ισοφάρισε ο Ουσεϊνού Μπα στο 77’.

Έτσι, οι δύο ομάδες διατηρούν τη διαφορά των 10 βαθμών, με τον Ολυμπιακό να είναι στους 32 και τον ΠΑΟΚ στους 22.

Μάλιστα, στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός πως αυτή είναι η πρώτη ισοπαλία του Πέδρο Μαρτίνς στο γήπεδο της Τούμπας. Στις προηγούμενες επισκέψεις του, είτε για πρωτάθλημα είτε για Κύπελλο, είχε μόνο νίκες και ήττες.

Το ματς

Με 4-2-3-1 αρχικό σχήμα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες. Ο μεν Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας, Εμβιλά και Καμαρά δίδυμο στον άξονα,  Φορτούνης, Βαλμπουενά, Βρουσάι μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Από την άλλη ο Πάμπλο Γκαρσία ξεκινά με τον Πασχαλάκης στο τέρμα, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης στην άμυνα,  Ελ Καντουρί, Σβαμπ στα χαφ, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Μουργκ μεσοεπιθετικά και ο Κρμέντσικ στην κορυφή.

Δυνατότερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα δέκα λεπτά, ο οποίος έκανε επιθέσεις κυρίως από τα άκρα. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματά του στο γήπεδο, κράτησε μπάλα έχοντας την κατοχή, ενώ δημιουργούσε και φάσεις, σε ένα γενικά δραστήριο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι προηγήθηκαν νωρίς. Στη συνέχεια συνέχισαν να πιέζουν, ενώ ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βρει τα πατήματά του, μην μπορώντας να απειλήσει. Αυτό άλλαξε μετά τα μέσα του ημιχρόνου, καθώς ο Ολυμπιακός παρόλο που δεν είχε την κυριαρχία στο ματς, έφτασε στην ισοφάριση, αλλάζοντας η ψυχολογία του. Δεν άλλαξε κάτι όμως ως το τέλος, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Η πρώτη τελική του ματς ανήκε στον ΠΑΟΚ, καθώς στο 2ο λεπτό, όταν ο Σβαμπ βγήκε στην πλάτη του Σεμέδο, έδωσε στον Μουργκ, που πλάσαρε αλλά το πλασέ του έφυγε εκτός.

Ο «δικέφαλος του βορρά» συνέχιζε να πιέζει, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε απάντηση. Στο 14’ και μάλιστα με τριπλή ευκαιρία. Ο Φορτούνης γύρισε στον Εμβιλά έσωσε αρχικά ο Πασχαλάκης, ο Γάλλος πήρε ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Καμαρά που ήρθε από πίσω έκανε σουτ που έφυγε άουτ.

Στο 20’ ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Πασχαλάκη να διώχνει με γροθιές.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ, ο Ίνγκασον έπιασε κεφαλιά, με τον Σα να διώχνει σε κόρνερ. Ίδια κατάληξη είχε και το φάουλ του Φορτούνη που απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε. Στο 51’ ο Ζίβκοβιτς έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ουάρντα έπιασε κεφαλιά που απέκρουσε ο Σα, ενώ στη συνέχεια ο Ίνγκασον που ερχόταν από πίσω την έστειλε από κοντά στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 70’ ο Ουάρντα έκανε μακρινό σουτ που πέρασε λίγο άουτ.

Σε εκείνο το σημείο, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Χασάν αντί του Βαλμπουενά, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2, με Ραντζέλοβιτς-Φορτούνη μεσοεπιθετικά και τους Χασάν-Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Μια κίνηση που είχε αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει. Στο 77’ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Μπα σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους προλαβαίνοντας την έξοδο του Πασχαλάκη και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού στο 82’ έκανε το σχήμα 4-3-3, περνώντας τους Μπουχαλάκη και Μασούρα αντί των Φορτούνη και Ελ Αραμπί. Έτσι, στα χαφ ήταη η τριάδα Μπουχαλάκης-Καμαρά-Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς-Μασούρας μεσοεπιθετικά και Χασάν στην κορυφή.

Στο 90’+2′ ο Τζόλης σούταρε με δύναμη από τη γωνία της περιοχής, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (82’ Τζόλης), Κρμέντσικ (69’ Σφιντέρσκι)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (71’ Χασάν), Φορτούνης (82’ Μπουχαλάκης), Βρουσάι (63’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (82’ Μασούρας)