Στο ρελαντί η Μάντσεστερ Σίτι

Με τέρμα του Φόντεν στο 44′ η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε τη Μπράιτον.

Για την 18η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Μπράιτον και μείωσε τη διαφορά της από την πρώτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο πρώτο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ανώτερη και παρόλο που δεν βρήκε πολλές καλές στιγμές άνοιξε το σκορ με τον Φόντεν στο 44′.

Στο 14′ η πρώτη απειλή ήρθε από το τετ α τετ του Κέβιν Ντε Μπρούινε που πλάσαρε πάνω στον Σάντσες. Ενώ και στο 40′ ο κίπερ των “Γλάρων” έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Βέλγου σταρ.

Οι Πολίτες άνοιξαν το σκορ με το τελείωμα του Φόντεν με την ασίστ του Κέβιν Ντε Μπρούινε στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο ούτε με το πέναλτι του Στέρλινγκ στο 92′.

Στο 58′ και 59′ οι Μαχρέζ και Γκουντογκάν έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, με τον πρώτο που έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ο δεύτερος σούταρε πάνω στον Σάντσες και στην επαναφορά ο Μπερνάντο Σίλβα έκανε ένα σουτ πάνω στο δοκάρι.

Στο 66′ ο Φόντεν πέρασε όποιον βρήκε στο διάβα του και πλάσαρε πάνω στο τερματοφύλακα της Μπράιτον.

Στο 92′ ο Στέρλινγκ αστόχησε από την άσπρη βούλα στέλνοντας την μπάλα άουτ και έτσι έμεινε το 1-0.

Σκόρερ: Φόντεν 44′

Κίτρινες: Βέλτμαν 62′, Γουέμπστερ 77′

Κόκκινες: –

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Ζιβτσένκο, Ρόντρι, Σίλβα, Γκουντογκάν, Μαχρέζ(Ζέσους 67′), Ντε Μπρούινε, Φόντεν(Στέρλινγκ 82′)

Μπράιτον: Σάντσες, Ντανκ, Μπερν, Γουέμπστερ, Γουάιτ, Πρόπερ(Μάρτς 68′), Βέλτμαν, Μπερνάντο, Μακ Άλιστερ, Τάου(Μέϊπεϊ 68′), Τροσσάρντ(Κάρντα 86′)