Δεν ήταν καλή αλλά πέρασε

Χωρίς να πιάσει πολύ καλή απόδοση και παίζοντας όσο χρειαζόταν, η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ για τον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, παίρνοντας την πρόκριση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Σκόρερ για την «ένωση» ο Πέτρος Μάνταλος στο 25’, ενώ για τη ρουμανική ομάδα σκόραρε ο Ιβάνοφ στο 63’.

Η Ένωση δεν ξεκίνησε αρκετά δυνατά τον αγώνα, με την Κραιόβα να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά και να κάνει την πρώτη της ευκαιρία στο 6′, μετά σπό σέντρα του Μπάνκου στον Μάρτιτς, ο οποίος σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 9ο λεπτό ήταν η σειρά της ΑΕΚ να πραγματοποιήσει την πρώτη της ευκαιρία με τον Λιβάγια, ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα των Ρουμάνων από πολύ μακριά, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Πιλιατσέλι.

Στο 17′, ο Λιβάια επίχειρησε δύο σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και τις δύο φορές πάνω σε παίκτες της ρουμανικής ομάδας.

Στο 26′ η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Μάνταλου, ο οποίος ντρίπλαρε δύο αμυντικούς των Ρουμάνων και πλάσαρε τον Πιλιατσέλι για το 1-0.

Στο 28ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 με τον Ολιβέιρα, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Μπάνκου, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο 33′, η Κραιόβα έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει την ισοφάριση, με τον Μπάρμπουτ σε τετ α τετ με τον Μπάρκα να στέλνει την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, με την «ένωση» να πραγματοποιεί την πρώτη της ευκαιρία στο 52′, με τον Πιαλιτσέλι να μπλοκάρει το σουτ του Παουλίνιο.

Στο 63′ η Κραιόβα ισοφάρισε με τον Ιβάνοβ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Μπάρκα και σκόραρε με κεφαλιά.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ ουσιαστικά δεν είχε τον έλεγχο του αγώνα και προκρίθηκε έχοντας το 0-2 της Ρουμανίας.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο):  Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς (58′ Σιμάο), Σιμόες (83′ Γαλανόπουλος), Ζεράλντες, Λιβάγια (58′ Βέρντε), Μάνταλος, Ολιβέιρα.

Ουνιβερσιτατέα Κραιόβα (Κορνέλιου Παπούρα): Πιλιατσέλι, Μάρτιτς, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάντσου, Ιβάνοβ, Ματέιου, Τσικαλντάου, Μπάρμπουτ, Ρόμαν (64′ Φόρτες), Μιχάιλα (55′ Βαταγιέλου).