Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Άρης

Για την δεύτερη φάση των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ, ο Άρης αν και επικράτησε στην κανονική διάρκεια του αγώνα 3-0, δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στην παράταση, καθώς η Μόλντε μείωσε σε 3-1, σκορ που ήταν αρκετό για τον αποκλεισμό, αφού στον πρώτο αγώνα οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 3-0 στη Νορβηγία.

Τα τρία τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι 25′ Ματίγια, 37′ Δεληζήσης, 84′ Ντιγκινί, ωστόσο το τέρμα του Μπόλι στο 105′ ήταν αρκετό για να χαρίσει στη νορβηγική ομάδα την πρόκριση στα Play Off του Europa League. Η Μόλντε θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Παρτιζάν. Από ένα δοκάρι για τις δυο ομάδες σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση με 10 συνολικά κίτρινες κάρτες!

Κατά την διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 25′ με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Οι γηπεδούχοι σφυροκοπούσαν την άμυνα των Νορβηγών, με αποτέλεσμα ο Δεληζήσης να διευρύνει το δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 37′. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Φετφατζίδη από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα, βρίσκοντας τον αμυντικό του Άρη και σε κενή εστία, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε το ίδιο δυναμικά, εγκλωβίζοντας την άμυνα των φιλοξενούμενων. Το 3-0 σημείωσε ο Ντιγκινί με κεφαλιά στο 84′. Το ματς πήγε στην παράταση, όπου ο “Θεός του πολέμου” συνέχισε την εξαιρετική παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. αλλά έδειξε στην αρχή να ξεμένει από δυνάμεις.

Όμως η πρόκριση χάθηκε, καθώς η Μόλντε σημείωσε γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους του έξτρα χρόνου με δράστη τον Μπολί (105’+1′). Ο Μπολί εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Δεληζήση που θέλησε να παίξει το τεχνητό οφσάιντ και ο Μπολί έκανε τη λόμπα, με τον Κουέστα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ο Άρης όμως δεν το παράτησε και συνέχισε την πίεση, κυνήγησε τα δύο γκολ που ήθελε, αλλά οι ευκαιρίες των γηπεδούχων δεν βρήκαν στόχο. Στο 111′ ο Ροζ είχε δοκάρι, στο 114′ ο Γιουνές έχασε μοναδική ευκαιρία με σουτ από θέση βολής, ενώ στο 117′ η προβολή του Δεληζήση πέρασε άουτ. Το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος δίνοντας την πρόκριση στους Νορβηγούς.

Κίτρινες: 32′ Κόρζουτ, 92′ Σούντγκρεν, 93′ Ματίγια, 121′ Ντιγκινί – 23′ Χέσταντ, 34′ Χουσάιν,78′ Ούι, 92′ Τζέιμς, 115′ Μπολί

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (104′ Μπάσα), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (78′ Γιουνές), Λάρσον (64′ Μαρτίνες), Ντιγκινί (102′ Τόνσο), Ιντέγε

ΜΟΛΝΤΕ (Μοέ): Κράνιξ, Χάουγκεν (55′ Φόρεν), Γκαμπριέλσεν, Μπιόρνμπακ, Χάραλντσεϊντ, Άουρσνες, Χουσάιν, Χέσταντ (99′ Κνούντζον), Άικρεμ (75′ Έλινγκσεν), Ούι (88′ Μπολί), Τζέιμς.