Δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο η ανώτερη Στουτγκάρδη

Για ακόμη ένα ματς δεν κατάφερε να κερδίσει η Σάλκε, που ήρθε ισόπαλη με τη Στουτγκάρδη. Οι “βασιλικοί μπλε” αγνοούν τη νίκη εδώ και 22 σερί ματς στη Bundesliga!

Η Σάλκε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Στουτγκάρδη στο Βέλτινς Αρένα, για την 6η αγωνιστική της Bundesliga

Μολονότι η Στουτγκάρδη ήταν ανώτερη καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα, η Σάλκε άντεξε στην πίεση, ενώ λίγο έλειψε να ”κλέψει” τους τρεις βαθμούς με μια στημένη μπάλα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τιό στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο από την άσπρη βούλα με τον Γκονζάλες.

Οι “βασιλικοί μπλε” μετρούν 4 ήττες και 2 ισοπαλίες μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, έχοντας 2 βαθμούς σε 6 αγωνιστικές.Από την άλλη, η Στουτγκάρδη βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς.

Το μόνο που μας προσέφερε σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο ήταν το γκολ του Τιό στο 30′ λεπτό με εύστοχη κεφαλιά, μετά από ωραία σέντρα του Χαρίτ που βρήκε στην κίνηση τον Φινλανδό αμυντικό (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε παραπάνω δράση. Στο 54′ λεπτό, με μια κόντρα, η μπάλα κατέληξε στο χέρι του Σαλίφ Σανέ και ο διαιτητής του αγώνα έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Νικολάς Γκονζάλες που είχε περάσει 10 λεπτά νωρίτερα στον αγώνα ως αλλαγή, ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

MVP για την Σάλκε ήταν ο 28χρονος τερματοφύλακας της, Φρέντερικ Ρόνοβ, ο οποίος χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους συμπαίκτες του με κρίσιμες αποκρούσεις, με την κορυφαία να είναι αυτή στο 67′ λεπτό, με τον Δανό πορτιέρο να πέφτει εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία, απομακρύνοντας το σουτ του Μπόρνα Σόσα.

Τελευταία σπουδαία στιγμή για την Στουτγκάρδη ήταν εκείνη στο 87′ λεπτό, με τον Γκονζάλο Κάστρο να εκτελεί τον Ρόνοβ στην αριστερή του γωνία, όμως εκείνος σε ετοιμότητα, έβγαλε την μπάλα πλάγια και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ένα γέμισμα στην περιοχή της Στουτγκάρδης έφερε αναταραχή, όμως η Σάλκε δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Σκόρερ: 30′ Μαλίκ Τιό/ 56′ Γκονζάλες

Σάλκε (Μάνουελ Μπάουμ): Φρέντερικ Ρόνοβ, Μαλίκ Τιό, Σαλίφ Σανέ, Ματίγια Νάστασιτς ( Ναμπίλ Μπενταλέμπ 70′), Κίλιαν Λούντεβιχ, Αμίν Αρίτ, Ομάρ Μασκαρέγ, Καν Μποζντογάν ( Αλεσάντρο Σέπφ 84′), Μπάστιαν Οτσίπκα, Γκονζάλο Πασιένσια, Μάρκ Ούτ ( Μπενίτο Ραμάν 84′)

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο): Γκρέγκορ Κόμπελ, Μάρκ Όλινερ Κεμπφ, Ατακάν Καράζορ, Πασκάλ Στέντσελ, Γουατάρου Έντο, Ορέλ Μανγκάλα, Γκονζάλο Κάστρο( Φιλίπ Φέρστερ 91′), Μπόρνα Σόσα( Σιλάς Ουαμαντγκιτουκά 75′), Τανγκούι Κουλιμπαλί( Ντάρκο Τσουρλίνοφ 79′), Σάσα Καλάντζιτς( Νικολάς Γκονζάλες 46′), Ματέο Κλίμοβιτς( Φιλίπ Κλεμέντ 75′).