Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο η Κάντιθ

Μια ασταμάτητη Κάντιθ πέρασε “σβηστά” από την έδρα της Εϊμπάρ και πάτησε κορυφή στη La Liga.

Η Κάντιθ πέρασε σαν “σίφουνας” από την έδρα της Εϊμπάρ επικρατώντας με σκορ 0-2, με τα γκολ των Νεγκρέδο στο 36′ και Πόνσε στο 39′, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικοί και αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Η Κάντιθ έχει κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα και με αυτή τη νίκη βρίσκεται στην 2η θέση με 14 βαθμούς πίσω από την Σοσιεδάδ που έχει και διαφορά τερμάτων και ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη η ομάδα του Χοσέ Μεντιλιμπάρ έχει κάνει μία μέτρια αρχή και βρίσκεται στην 11η θέση με 8 βαθμούς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν χωρίς κάποια αξιόλογη φάση από τις δύο ομάδες.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 33ο λεπτό και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Τακάσι Ινούι έκανε ένα σουτ προς την εστία, όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Κάντιθ, Λεντέσμα.

Στο 36′ απάντησε η Κάντιθ, με τον Αλφόνσο Εσπίνο να βρίσκει τον Άλβαρο Νεγκρέδο μέσα στην περιοχή, μετά από καλή σέντρα και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Λίγο αργότερα μετά το γκολ του Νεγκρέδο, στο 39′ η Κάντιθ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Πόνσε, ο οποίος βρήκε χώρο και έκανε το συρτό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Ντμίτροβιτς.

Στο 42′ η Εϊμπάρ προσπάθησε να ορθοποδήσει από τα δύο γκολ που δέχτηκε. Ο Χιλ έβγαλε ωραία πάσα στον Γκαρσία Κίκε, αλλά προτού “εκτελέσει”, τον έκοψε η αντίπαλη άμυνα.

Στο 47ο λεπτό, οι φιλοξενούμοι βρήκαν τρίτο τέρμα με τον Άντονι Λοζάνο, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με το ματς να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Εϊμπάρ: Ντιμίτροβιτς, Ροντρίγκεζ (Κάντζιορ 75′), Αρμπίγια, Ολιβέιρα, Μπούργκος (Ράγα 82′), Ντίαζ, Ντιόπ (Εξποσίτο 46′), Πόθο, Κίκε (Μούτο 82′), Ινούι (Ένριχ 46′), Χιλ.

Κάντιθ: Λεντέσμα, Εσπίνο, Σάλβι Πόνσε (Αλέχο 61′), Φάλι, Ακάπο, Γιόνσον (Φερνάντεζ 80′), Άλεξ, Χουάν Κάλι , Μάρι (Γκαρίντο 80′), Νεγκρέντο (Μπόντιγκερ 80′), Λοθάνο (Μάλμπασιτς 72′)