Δεν μπόρεσε για το τρίποντο η Άρσεναλ

Ο Γουόλκοτ πέτυχε γκολ κόντρα στην παλιά του ομάδα, η Έβερτον μπήκε στην 5άδα της βαθμολογίας.

Για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ κόλλησε στο 1-1 με την Σαουθάμπτον, σκόραρε ο  Γουόλκοτ. Η Λιντς νίκησε με 5-2 την Νιούκαστλ στο «Έλαντ Ρόουντ». Η Έβερτον  πήρε σπουδαίο τρίποντο στο «Κινγκ Πάουερ» επικρατώντας με 0-2 επί της Λέστερ.

Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 1-1

Στο «Έμιρεϊτς» η Άρσεναλ απογοήτευσε για άλλη μια φορά. Οι «κανονιέρηδες» κόλλησαν στην ισοπαλία 1-1 με την Σαουθάμπτον, ενώ χρειάστηκε μάλιστα να ισοφαρίσουν με τον Ομπαμεγιάνγκ για να σώσουν τον ένα βαθμό. Στο 18’ ο Γουόλκοτ άνοιξε το σκορ, αλλά στο 52’ ο Ομπαμεγιάνγκ  έφερε το ματς στα ίσια.

Λιντς – Νιούκαστλ 5-2

Πολυβόλο έγινε η Λιντς κόντρα στην Νιούκαστλ 35΄ Μπάμφορντ, 62΄ Ροντρίγκο, 78΄ Ντάλας, 85΄ Αλιόσκι, 88΄ Χάρισον – 26΄ Χέντρικ, 65΄ Κλαρκ οι σκορερς της αναμέτρησης.

Λέστερ – Έβερτον 0-2

Τα «ζαχαρωτά» σόκαραν την Λέστερ και πέρασαν  νικηφόρα από την έδρα της. Και πλησίασε τις «αλεπούδες» (η Λέστερ είναι τρίτη) στον ένα βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι  έκαναν μια μεστή εμφάνιση, πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι έδωσαν συνέχεια στην πολύ καλή πορεία τους. Οι σκόρερς της αναμέτρησης 21΄ Ριτσάρλισον, 72΄ Χολγκέιτ.