Μοιρασιά στο ΟΑΚΑ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, με τους “ερυθρόλευκους” να παραμένουν πρώτοι και η ΑΕΚ ζωντανή στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Κάνεις δεν έφυγε νικητής από τον ΟΑΚΑ αφού η ΑΕΚ αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 με τον Ολυμπιακό στο εξ’ αναβολής ντέρμπι για την 1η αγωνιστική της Super League 1. Οι Πειραιώτες έφτασαν τους 29 βαθμούς ενώ οι κιτρινόμαυροι έφτασαν τους 23 (αμφότεροι με πλέον έναν αγώνα λιγότερο) με την διαφορά των έξι πόντων να παραμένει.

Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετά φάουλ και αρκετές διακοπές, ο Ολυμπιακός κατάφερε να παραμείνει αήττητος ενώ η ΑΕΚ έκλεψε έστω τον βαθμό για να μπορέσει να παραμείνει ζωντανή στην μάχη του τίτλου.

Το γκολ για τους ερυθρόλευκους πέτυχε ο Μάριος Βρουσάι στο 56′, ωστόσο από την στιγμή που η Ένωση δέχτηκε το γκολ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε.

Το σημαντικό γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Αντρέ Σιμόες στο 80′, πετυχαίνοντας στα γενέθλιά του το δεύτερο του γκολ μετρώντας πλέον 190 παιχνίδια με την φανέλα της Ένωσης.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με καμία από τις δυο ομάδες να μην έχουν κάποια ιδιαίτερα απειλητική φάση. Σε ένα ημίχρονο με αρκετές διακοπές, φάουλ και αργό ρυθμό. Ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε άθλια κατάσταση γεγονός που δυσκόλευε ακόμα περισσότερο τις δυο ομάδες.

Στο 17’ ο Σισέ έκανε κακό υπολογισμό, είδε τη μπάλα να περνά κάτω από το πόδια του μετά την πάσα του Χολέμπας, αλλά ο Ανσαριφάρντ που αιφνιδιάστηκε έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.

Ένα λεπτό αργότερα η πρώτη καλή ευκαιρία του ματς ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί έκανε καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα, όμως ο Τσιντώτας αντέδρασε σωστά και απέκρουσε.

Η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος ανήκε στην ΑΕΚ όταν στο 35’ την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, απομάκρυνε ο Εμβιλά πάνω στη γραμμή.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Οι αλλαγές του Μαρτινς άλλαξαν την εικόνα των ερυθρόλευκων και στο 56’ ο Βρουσάι πλάσαρε μέσα από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Μπουχαλάκη, η μπάλα πήγε στα δίχτυα για το 1-0. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει και μέσα σε τρία λεπτά δημιούργησε δύο φάσεις. Αρχικά στον 66’ η κεφαλιά του Νεντελτσιάρου μετά από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ενώ στο 69’ το σουτ του Μάνταλου έδιωξε σε κόρνερ ο Σα.

Σε απόλυτη ισορροπία έφερε το παιχνίδι ο Σιμόες στο 80ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, ο Σα έχασε τη φάση κάνοντας ένα βήμα μπροστά και ο Σιμόες με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε στον αέρα τον Εμβιλά και σκόραρε για το 1-1.

Στο 89’ ο Ελ Αραμπί πέρασε και τον Τσιντώτα, πλάσαρε και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν οφσάιντ.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας (90’) η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή, αφού άφησε πίσω τον Χολέμπας, έκανε το γύρισμα, αλλά το πλασέ του Τάνκοβιτς από θέση βολής πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Σκόρερ:80’ Σιμόες /55′ Βρουσάι

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (70’ Παουλίνιο), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (85’ Ινσουα), Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστιτσιτς (70’ Σάκχοφ), Γκαρσία, Λιβάγια (70’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (46’ Φορτουνης), Τιάγκο Σίλβα (46’ Καμαρά), Βρουσάι (80’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί