Δεν σταματάει η κατρακύλα της Σάλκε, εύκολο διπλό η Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ έκανε ένα εύκολο πέρασμα από την έδρα της Σάλκε που έχει εξελιχθεί σε σάκο του μποξ και πια ο υποβιβασμός μοιάζει αναπόφευκτος.

Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ επικράτησε στην έδρα της Σάλκε με 0-3 και βρίσκεται πλέον στην 9η θέση έχοντας μαζέψει 36 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Γραμμοζή είναι στην 18η θέση με μόλις 10 βαθμούς. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Στιντλ στο 15′, Λάινερ 63′ και Ελβέντι στο 72′.

Επέστρεψαν στις νίκες οι φιλοξενούμενοι μετά από 9 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Η πρώτη φάση έγινε στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης και κατέληξε και στα δίχτυα, όταν ο Νόιχαους έκανε σέντρα που απομακρύνθηκε και έφτασε στο Στιντλ μέσα στην περιοχή, ο οποίος σκόραρε για το 0-1 της Γκλάντμπαχ.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 29′, ο Ραμάν από καλό σημείο επιχείρησε ένα σουτ όμως η προσπάθειά του ήταν πολύ άστοχη και πήγε άουτ.

Στο 38′, ο Νόιχαους πάτησε περιοχή και σούταρε, αλλά το τελείωμά του κατέληξε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρόνοβ.

Στο 42′, ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Σόμερ έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 63ο λεπτό έπειτα από καλή εκτέλεση κόρνερ, ο Λάινερ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 71′ ο Νόιχαους, πραγματοποίησε ένα σουτ από μέση απόσταση, με τον Ρόνοβ να εκτινάσσεται και να αποκρούει.

Στην ακριβώς επόμενη φάση, στο 72′, μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Ελβέντι με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-3 της ομάδας του.

Στο 76′, ο Ρόνοβ απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε ο Τουράμ μέσα από την περιοχή.

Από εκεί και έπειτα τίποτα άλλο δεν συνέβη μέχρι τη λήξη και η Γκλάντμπαχ κέρδισε εκτός έδρας την Σάλκε με σκορ 0-3.

Κίτρινες: 7′ Μπενσεμπαϊνί, 22′ Μάσκαρελ, 63′ Στιντλ

Σάλκε (Γραμμοζής): Ρόνοβ, Τιό, Μουστάφι, Μπέκερ, Τσαλχάνογλου, Σερντάρ, Κολάσινατς, Μάσκαρελ, Γουίλιαμ (20′ Οτσίπκα), Ραμάν (64′ Χαρίτ), Χόουπ (76′ Χούντελαρ).

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Σόμερ, Λάινερ (89′ Μπέιερ), Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Κράμερ, Νόιχαους (89′ Ζακάρια), Χόφμαν (83′ Γούλφ), Τουράμ (77′ Λαζάρο), Στιντλ (83′ Εμπολό), Πλεά.