Παναιτωλικός- Λαμία: Τεράστιο διπλό στο Αγρίνιο

Η Λαμία πήρε μεγάλη νίκη στο Αγρίνιο για την υπόθεση παραμονή και έβαλε σε… μπελάδες τον Παναιτωλικό

Η ομάδα της Λαμίας έφυγε νικήτρια από το Αγρίνιο με 0-3 επί του Παναιτωλικού, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής των Play Out του πρωταθλήματος της Super League 1.

Τα γκολ των νικητών πέτυχαν ο Βασιλακάκης (24′), Ντέλετιτς (27′) και Ρόμανιτς (43′) και έδωσαν στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μία μεγάλη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη, οι Αγρινιώτες έμπλεξαν σε περιπέτειες, όσον αφορά τον υποβιβασμό.

Πλέον τα “καναρίνια” βρίσκονται στη «στην κόψη του ξυραφιού», ισόβαθμοι με τον ΟΦΗ στους 20β. και μόλις στο +1 από την ουραγό ΑΕΛ (19β),

Αναλυτικά ο αγώνας:

Η βροχή στο αγωνιστικό χώρο δυσκόλεψε πολύ  τις δυο ομάδες.  Τα πρώτα είκοσι λεπτά δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη φάση στο παιχνίδι.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 24ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Βασιλακάκη για την ομάδα της Λαμίας.

Τρία λεπτά αργότερα ο Καραμάνος έστρωσε στον Ντέλετιτς και ο δεύτερος από δημιουργός του πρώτου γκολ, έγινε ο σκόρερ και έκανε το 0-2 για την ομάδα της Λαμίας.

Στο 43ο λεπτό η Λαμία έκανε το 0-3 με φάση που πάλι ξεκίνησε από τον Ντέλετιτς. Ο Ρόμανιτς βγήκε τετ α τετ με τον Μελίσσα και πλάσαρε εύστοχα.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός έψαχνε το γκολ για να «ξαναμπεί» στο παιχνίδι, αλλά το «βαρύ» σκορ και ο ακόμη πιο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν άφηναν περιθώρια ανατροπής.

Οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να βρουν ούτε το γκολ της τιμής, καθώς ο Βέργος στις καθυστερήσεις «σημάδεψε» εξ επαφής το δοκάρι.

Κίτρινες: Ντίας – Ρόμανιτς, Σκόνδρας

Παναιτωλικός (Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα (66΄ Ταχάρ), Μεντίνα (46΄ Γιάκολις), Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Εντινγκά, Ντάλσιο (46΄ Τσιγγάρας), Ντίας, Μάζουρεκ (46΄ Βέργος), Αριγίμπι, Καρέλης (70΄ Αζαντί)

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Ορτέγκα, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς (78΄ Τζέιμς), Ντέλετιτς (88΄ Σαραμαντάς), Καραμάνος, Βασιλακάκης (68΄ Μπιάρνασον)