Δεν τα κατάφερε ο μαχητικός ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν μαχητικός κόντρα στην Αιντχόφεν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσε και ηττήθηκε με ολική ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Αιντχόφεν με 3-2 στο Philips Stadion, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Ένας δικέφαλος του βορρά… όνειρο στο πρώτο ημίχρονο, που αξιοποίησε τις ευκαιρίες του και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με την διαφορά των δύο τερμάτων στο πρώτο 20λεπτο, αδίκησε τον εαυτό του με την κατάρρευση που υπέστη στο δεύτερο μέρος και δέχθηκε την ολική ανατροπή από την Αιντχόφεν.

Οι “ασπρόμαυροι” προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με το γκολ του Βαρέλα (3′), όμως λίγο αργότερα θα μπορούσαν να έχουν ισοφαριστεί καθώς ακυρώθηκε κανονικό γκολ της ολλανδικής ομάδας ως οφσάιντ.

Στην συνέχεια διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Τζόλη (10′), ωστόσο μετά οι Ολλανδοί… “αγρίεψαν”. Συγκεριμένα, μείωσαν χάρις το γκολ του Γκάκπο (20′), ενώ στην επανάληψη τα τέρματα των Μαντουέκε (51′) και Μαλέν (53′) έφεραν την ολική ανατροπή.

Αυτή η ήττα κάνει τα πράγματα πιο δύσκολα για τους Θεσσαλονικείς, καθώς στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γρανάδα επικράτησε της Ομόνοιας με 2-1, κάτι που δεν τους βολεύει καθόλου.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 5 βαθμούς, ενώ η Αιντχόφεν είναι στην 2η θέση με 6 βαθμούς. Η Γρανάδα είναι η πρωτοπόρος με 10 βαθμούς και τον ρόλο της ουραγού έχει αναλάβει η Ομόνοια με 1 βαθμό.

Ο δικέφαλος του βορρά μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πιέζοντας ψηλά και μόλις στο 3′ έκανε το 0-1. Ο Ροντρίγκο με μια σέντρα βρήκε τον Τζόλη μες στην περιοχή, εκείνος σούταρε, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα.

Στην συνέχεια η ολλανδική ομάδα έβγαλε αντίδραση και ανέβασε στροφές, στριμόγνοντας την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία στα καρέ της. Μάλιστα στο 10′ πέτυχε και τέρμα, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με την ελληνική ομάδα να είναι αρκετά τυχερή, καθώς η φάση ήταν καθαρή.

Έπειτα από 3 λεπτά ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-2. Πάλι ο Ροντρίγκο από τα δεξιά βρήκε τον Σβαμπ, εκείνος γύρισε εξαιρετικά στον Τζόλη και ο Έλληνας άσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του νωρίς νωρίς.

Ο ρυθμός ήταν πολύ υψηλός, με την μπάλα να πηγαίνει… πάνω-κάτω. Στο 20′ η Αιντχόφεν μείωσε σε 2-1, όταν ο Γκάκπο βρέθηκε με την μπάλα μες στην περιοχή και με ένα ωραίο σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ζίβκοβιτς.

Το γκολ είχε ανεβάσει την ψυχολογία των Ολλανδών, οι οποία είχαν ανεβάσει ακόμα πιο πολύ την πίεση τους και στο 24′ είχαν και μια καλή στιγμή, με τον Μάλεν να εξαπολύει ένα σουτ από δύσκολη διαγώνια θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, ξανά απείλησαν με τον Ντάμφρις.

Αμφότερες οι ομάδες έριξαν λίγο την ταχύτητα τους, δίνοντας μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν τους. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν πιο ψηλά τις γραμμές τους, θέλοντας να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που του έκανε και πιο απειλητικούς.

Στο 42′ η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Μάλεν εξαπέλυσε ένα πολύ επικίνδυνο σουτ, όμως ο Ζίβκοβιτς του είπε όχι. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Ολλανδοί μπήκαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, έχοντας κλείσει τους Θεσσαλονικείς στα καρέ τους. Στο 50′ ισοφάρισαν σε 2-2, όταν ο Γκάκπο με ένα γύρισμα βρήκε τον Μαντουέκε και εκείνος με ένα σουτ εξ’ επαφής ευστόχησε.

Έπειτα από 3 λεπτά, ήρθε η ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους, με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει ένα σουτ του Ζάχαβι, την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Μάλεν και εκείνος πλασάροντας σε κενή εστία, αφού ο Σέρβος τερματοφύλακας είχε εξουδετερωθεί, πέτυχε το 3-2.

Ο δικέφαλος του βορρά είχε μπει πολύ άσχημα στο δεύτερο μέρος, και δεν μπορούσε τόσο να κυκλοφορήσει την μπάλα όσο και να την κρατήσει. Στο 57′ ο Μαντουέκε έχασε μεγάλη ευκαιρία στην προσπάθεια του να κάνει τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του.

Μια σέντρα σουτ του Κρέσπο στο 66′ ήταν η πρώτη στιγμή των “ασπρόμαυρων” που έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο δεύτερο ημίχρονο, όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι. Ωστόσο, από εκείνη τη στιγμή και μετά η ελληνική ομάδα άρχισε να πιέζει, κυνηγώντας την ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την θέληση τους να πιέσουν στα τελευταία λεπτά, ώστε να φτάσουν σε τρίτο τέρμα, έδειχναν να μην έχουν δυνάμεις και αυτό τους περιόριζε αρκετά, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί και να μην το καταφέρουν ποτέ.

Κίτρινες: Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ – Ντάμφραις

Αιντχόφεν: Εμβογκό, Ντάμφραις, Τέζε, Μποσκάγλι, Μαξ, Ροζάριο, Σανγκαρέ, Μαντουεκέ (78′ Τζούνιορ), Γκάκπο, Μαλέν (90+2′ Λεντέζμα), Ζάχαβι (71′ Χέντριξ)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο (86′ Βαγκέ), Σβαμπ, Τσιγκάρας (69′ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί (85′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (58′ Μουργκ), Τσόλακ (69′ Σφιντέρφσκι)