Europa League: Το καθήκον της έκανε η Νάπολι, αποχαιρετώντας τον Μαραντόνα (vid)

Με νίκη αποχαιρέτησε η Νάπολι τον αγαπημένο της Ντιέγκο Μαραντόνα, ενώ έξω από το γήπεδο κόσμος μαζεύτηκε να πει το δικό του αντίο.

Η Νάπολι που από χθες το πρωί βρίσκεται σε πένθος λόγω του χαμού του Ντιέγκο Μαραντόνα, αποχαιρέτησε τον ”Θεό της μπάλας” πριν την έναρξη άλλα αφιερώνοντας του και τη νίκη.

Αρκετοί φίλαθλοι της ομάδας και μη, βρέθηκαν έξω από το γήπεδο το “Σαν Πάολο- Ντιέγκο Μαραντόνα” πετώντας βεγγαλικά, ανάβοντας καπνογόνα και φωνάζοντας εν ρυθμό ”Μαραντόνα”.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού με την Ριέκα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του Ντιεγκίτο, με τους παίκτες της ομάδας να φοράνε όλοι τη φανέλα με το όνομα του Μαραντόνα και το νούμερο 10. Στο παιχνίδι, η Νάπολι ήταν ανώτερη σε όλο το 90λεπτο και πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στους Κροάτες. Ο Πολιτάνο άνοιξε το σκορ στο 41′ λεπτό και ο Λοθάνο έκανε το τελικό 2-0 στο 75′ λεπτό, με την ιταλική ομάδα να είναι πρώτη στον όμιλο με 9 βαθμούς έπειτα από αυτό το τρίποντο.

Η Αλκμάαρ με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου, ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ σε ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες. Εκτός του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν και στη βαθμολογία με 7 βαθμούς και διεκδικούν μαζί με την Νάπολι τα δύο χρυσά εισιτήρια των ”32”.

Στον 1ο όμιλο η Ρόμα πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στην Κλουζ με σκορ 2-0. Οι Ιταλοί με αυτή την άνετη επικράτηση φτάνουν τους 10 βαθμούς απολαμβάνοντας την μοναξιά στην κορυφή και παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ραπίντ Βιέννης επικράτησε στο Δουβλίνο κόντρα στη Ντάνταλκ με σκορ 1-3. Οι Αυστριακοί που ήταν ανώτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα πέτυχαν τρία γκολ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν από την άσπρη βούλα κάνοντας το τελικό 1-3. Η Ντάνταλκ συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση με 0 βαθμούς, ενώ η Ραπίντ έφτασε τους 6 και ισοβαθμεί με την 2η Μόλντε.

Στον 3ο όμιλο η Λεβερκούζεν επικράτησε της Χάποελ Μπερ Σεβά με σκορ 4-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν άνετα την νίκη παραμένοντας στην δεύτερη θέση με 9 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την πρώτη Σλάβια Πράγας, η οποία πήρε την νίκη κόντρα στην Νις με σκορ 3-1. Νις και Χάποελ βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις του ομίλου με την κάθε μια να έχει από τρεις βαθμούς, και αποχαιρετούν κάθε ελπίδα πρόκρισης μετά από τα δύο αυτά παιχνίδια.

Η Ρέιντζερς με τη Μπενφίκα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, και πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 69′ λεπτό. Όμως η Μπενφίκα μέσα σε τρία λεπτά (78′ και 81′) πέτυχε δύο γκολ παίρνοντας τον βαθμό σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο. Με αυτή την ισοπαλία η Λεχ Πόζναν και η Σταντάρ Λιέγης που ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, μπορούν να ελπίζουν ακόμα σε σενάρια πρόκρισης αφού απέχουν 5 βαθμούς από την Ρέιντζερς και την Μπενφίκα που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση του ομίλου με 8 βαθμούς.

Στον 5ο όμιλο η Γρανάδα πήρε το εισιτήριο των ”32”, έπειτα από την νίκη της με σκορ 2-1 κόντρα στην Ομόνοια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8′ λεπτό, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση στο 60′ λεπτό έπειτα από ένα ωραίο γκολ του Ασαντέ. Το γκολ της νίκης πέτυχε 13 λεπτά μετά ο Αλμπέρτο Σόρο και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση. Οι Ισπανοί φτάσανε τους 10 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια είναι 4η και έχει μόνο τον βαθμό που κατάφερε να αποσπάσει από τον ΠΑΟΚ στην 1η αγωνιστική.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να κερδίζει στο 13′ λεπτό με 0-2 όμως τελικά ηττήθηκε με σκορ 3-2. Περισσότερα εδώ.

Στον 10ο όμιλο η Τότεναμ επικράτησε με μεγάλη άνεση της Λουντογκόρετς με σκορ 4-0. Ο Βινίσιους πέτυχε τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Γουίνκς και ο Μόουρα μοιράστηκαν τα άλλα δύο τέρματα. Με αυτή την νίκη η Τότεναμ έφτασε τους 9 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Αντβέρπ που είναι στην πρώτη θέση.

Νωρίτερα για τους αγώνες των 19.55 του Europa League. Αναλυτικά οι αναμετρήσεις εδώ.