Derby della capitale: Ο Μαντσίνι έδωσε τη νίκη στη Ρόμα

Με το γκολ του Μαντσίνι, η Ρόμα πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τη Λάτσιο

Για το μεγάλο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της Serie A, η Ρόμα επικράτησε με 1-0 της Λάτσιο στο Ολίμπικο.

Η Ρόμα με τη νίκη της στο ντέρμπι της πόλης έφτασε την 5η θέση με 55 βαθμούς, ενώ η Λάτσιο παρέμεινε στην 7η με 46.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαντσίνι στο 42ο λεπτό με την κεφαλιά του Μαντσίνι, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντιμπάλα να νικάει τον Μανδά και να δίνει τη νίκη στον ομάδα του Ντε Ρόσι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 7ο λεπτό με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Η συνέχεια του ημιχρόνου να μην έχει περαιτέρω καλές στιγμές με το γκολ του Μαντσίνι στο τέλος να δίνει στην Ρόμα το προβάδισμα.

Στο 54′ ο Ελ Σαραουί δεν μπόρεσε να βρει εστία απέναντι στον Έλληνα κίπερ. Στο 64′ ο Καμάντα σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι έμεινε το τελικό 1-0.

Μίλαν- Λέτσε 2-0

Νωρίτερα η Μίλαν μπήκε ορμητικά στο «Σαν Σίρο» θέλοντας να μην αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στη Λέτσε και το κατάφερε γρήγορα προηγούμενη στο πρώτο 20λεπτο με τα γκολ των Πούλισικ (3′) και Ζιρού (20′).

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 45ο λεπτό λόγω αποβολής του Κρστοβιτς και στο Β’ μέρος οι «ροσονέρι» έκαναν μια δυνατή απογευματινή προπόνηση.

Σαλερνιτάνα-Σασουόλο 2-2 (52΄ πέν. Καντρέβα, 90΄+1΄ Ματζιόρε – 37΄ Λοριεντέ, 44΄ Μπαϊράμι)

Μίλαν-Λέτσε 3-0 (6′, Πούλισικ, 20′ Ζιρού, 57′ Λεάο)

Ρόμα-Λάτσιο 1-0 (42′ Μαντσίνι)