Δεύτερο ημίχρονο… όνειρο και «τεσσάρα» για τον ΠΑΟΚ!

Με ένα δεύτερο ημίχρονο βγαλμένο από τα ομορφότερα όνειρα των φιλάθλων του, ο ΠΑΟΚ ταπείνωσε την Αϊντχόφεν και μάλιστα με ανατροπή!

Ένας ΠΑΟΚ σκέτη απόλαυση στο δεύτερο ημίχρονο «σκόρπισε» με το εκκωφαντικό 4-1 την Αϊντχόφεν στην Τούμπα στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Δύο γκολ έβαλε ο Ζίβκοβιτς και από ένα ο Τζόλης και ο Σβαμπ στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ενώ για τους ηττημένους σκόραρε ο Ζάχαβι. Τους 5 βαθμούς έφτασε η ελληνική ομάδα και έβαλε από κάτω την Αϊντχόφεν.

Ενώ προηγουμένως καμία ευκαιρία δεν είχε δημιουργηθεί εκατέρωθεν, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21’. Ο Σβαμπ ανέτρεψε χωρίς λόγο τον Μάλεν μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε ακαριαία την άσπρη βούλα. Ο Ζάχαβι ξετύλιξε το… δώρο, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία και άνοιξε το σκορ.

Μετά το σοκ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» θέλησε να βγει ψηλά και να πιέσει. Παρόλα αυτά, οι επιλογές του στο επιθετικό τρίτο δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Οι 0 τελικές εντός εστίας των Θεσσαλονικέων αποτύπωσαν με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο τη δυσκολία του στη δημιουργία, αφού ήταν εντελώς ακίνδυνος.

Μια… ανάσα από το να παραβιάσουν για δεύτερη φορά την εστία των «ασπρόμαυρων» στο 41’ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Καντουρί έκανε το λάθος, ο Σανγκαρέ έβγαλε κάθετη «τρύπα», ο Ζάχαβι βγήκε σε θέση τετ α τετ, ο Ζίβκοβιτς αρχικά απέκρουσε και ο Βαρέλα πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, καθώς βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 46’. Ο Τζόλης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά με τον Ζίφκοβιτς να πιάνει το σουτ και τον Σβαμπ να βάζει το πόδι του για το 1-1, παίρνοντας το… αίμα του πίσω. Αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του Αυστριακού με τα χρώματα της ομάδας.

Με… φτερά στα πόδια οι ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Γκαρσία απείλησαν ξανά στο 55’. Ο Ελ Καντουρί εξαπέλυσε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Εμβογκό έπεσε σωστά και έδιωξε!

Δευτερόλεπτα μετά, πέτυχε την ολική ανατροπή. Ο Σφιντέρσκι έδωσε στον Σβαμπ, αυτός έσπασε για τον Ζίφκοβιτς που έκανε μια υπέροχη ντρίμπλα αρχικά και στη συνέχεια με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Εμβογκό για το 2-1.

Ο ασταμάτητος ΠΑΟΚ σημείωσε και άλλο γκολ στο 58’. Οι γηπεδούχοι ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση, ο Τζόλης κουβάλησε την μπάλα για 25 μέτρα, οι αντίπαλοι έμειναν να τον κοιτούν και ο πιτσιρικάς με άψογο τελείωμα «ξετίναξε» τα δίχτυα του Εμβογκό και διαμόρφωσε το 3-1.

Το δεύτερο μέρος-«όνειρο» για τους οικοδεσπότες συνεχίστηκε, μιας και στο 66’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Νέα ταχύτατη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, με τον Τζόλη από σκόρερ να μετατρέπεται σε δημιουργό «σερβίροντας» στον Ζίφκοβιτς, ο οποίος στα όρια της περιοχής έκανε μία ωραία προσποίηση και με ευθύβολο σουτ χρίστηκε σκόρερ για δεύτερη φορά στο ματς.

Έπειτα, η αρμάδα του Γκαρσία έβγαλε… το πόδι από το γκάζι, διαχειριζόμενη άρτια το προβάδισμά της.

Κίτρινες: Αουγκούστο, Σβαμπ, Σανγκαρέ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκάρσια):  Ζ. Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (Λύρατζης 71’), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (Τσιγκάρας 81’), Ντόουγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίφκοβιτς (Μουργκ 84’), Μπίσεσβαρ (Τζόλης 46’), Τσόλακ (Σφιντέρσκι 46’)

Αϊντχόφεν ( Ρότζερ Σμιντ): Εμβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (Λεντέσμα 84’), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (Μαντουέκε 58’), Ροσάριο (Φέιν 46’), Γκέτσε (Σαλιμπάρι 83’), Ιχάταρεν (Μάουρο Τζούνιορ 58’), Μάλεν, Ζάχαβι