Φοβερό ματς στο «Ντα Λουζ»

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιελάμβανε η τρίτη αγωνιστική του Europa League, καθώς Ρόμα και Λεβερκούζεν έκαναν επίδειξη δύναμης, ενώ η Ρέιντζερς «αυτοκτόνησε» στην Πορτογαλία.

Η Λεβερκούζεν δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη Χάποελ, αλλά όταν ανέβασε στροφές «καθάρισε» το ματς. Η Ρόμα είχε εύκολο έργο στο «Ολίμπικο» απέναντι στην Κλουζ, ενώ Λεχ Πόζναν και Σλάβια Πράγας «λύγισαν» Σταντάρ Λιέγης και Νις αντίστοιχα.

Επίσης, σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν οι Γρανάδα, Νάπολι και Τότεναμ απέναντι σε Ομόνοια, Ριέκα και Λουντογκόρετς.

Τέλος, «χορταστική» ισοπαλία είχαμε στο Μπενφίκα – Ρέιντζερς και φοβερό ματς ήταν αυτό μεταξύ Ραπίντ και Νταντάλκ.

Χάποελ Μπερ Σεβά – Λεβερκούζεν 2-4

Αν και η Λεβερκούζεν προηγήθηκε με γκολ του Μπέιλι στο 5′, η Χάποελ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση σχεδόν αμέσως. Αρχικά απάντησε με διαγώνιο σουτ του Ακολάτσε στο 11′ για το 1-1 και στο 25′ ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το 2-1. Στο 38′ ο Ντάντια σε μία άτυχη στιγμή σημείωσε αυτογκόλ για το 2-2. Ο Μπέιλι στο 75′ έδωσε την λύση στις «Ασπιρίνες» με δεύτερο δικό του γκολ στην αναμέτρηση για το τελικό 2-3. Ο Βιρτς στο 88′ σκόραρε για το τελικό 2-4. Στους έξι βαθμούς η Λεβερκούζεν, που ισοβαθμεί με την Σλάβια, ενώ η Χάποελ έμεινε στους τρεις μαζί με την Νις.

Λεχ Πόζναν – Σταντάρ Λιέγης 3-1

Η Λεχ Πόζναν προηγήθηκε στο 14′ χάρη στο γκολ του Σκόρας με κεφαλιά, ενώ στο 22′ ο Ίσχακ με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0. Η Σταντάρ αντέδρασε και στο 29′ μείωσε τον Μαξίμ. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ίσχακ βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα στην αναμέτρηση και έγραψε το 3-1 με δυνατό χαμηλό σουτ στο 48′. Περισσότερο νίκη γοήτρου ήταν αυτή για την Πολωνική ομάδα, ταυτόχρονα ήταν και το πρώτο της τρίποντο, ενώ η Σταντάρ έμεινε χωρίς βαθμό.

Μπενφίκα – Ρέιντζερς 3-3

Η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ στο 4′ της αναμέτρησης με την Ρέιντζερς μετά έπειτα από αυτογκόλ του Κόλντσον. Ενώ οι «Αετοί» πίεζαν και για δεύτερο γκολ, ο Οταμέντι προέβη σε ένα απερίσκεπτο μαρκάρισμα και ο διαιτητής χωρίς δισταγμό του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 19′. Αξιοπερίεργο είναι το γεγονός πως η Ρέιντζερς ισοφάρισαν το ματς χάρη στο αυτογκόλ του Ντιόγκο στο 24′, ενώ ένα λεπτό μετά ο Καμαρά «εκτέλεσε» με δυνατό αριστερό σουτ τον Βλαχοδήμο για το 1-2. Δεν είχε σταματημό η ομάδα του Τζέραρντ, που στο 53′ βρήκε για τρίτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μορέλος. Ο Ράφα Σίλβα έκανε το 2-3 στο 77. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Νούνεζ με τρομερό πλασέ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την Μπενφίκα, καθώς σκόραρε για το τελικό 3-3. Ισόβαθμες στους επτά βαθμούς και οι δύο ομάδες πλέον.

Σλάβια Πράγας – Νις 3-2

Ο Κούχτα στο 16′ έβαλε μπροστά στο σκορ την Σλάβια, για να ισοφαρίσει στο 33′ ο Γκουιρί, που νίκησε στο τετ α τετ τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ωστόσο, στο 43′ ο Σίμα με έξοχη κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Σλάβια. Στο 71′ οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Κούχτα. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Ντιογιέ σκόραρε για το τελικό 3-2.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Άλκμααρ 1-0

Τόσο η Σοσιεδάδ όσο και η Άλκμααρ δεν δημιούργησαν ούτε μία αξιοσημείωτη ευκαιρία στο πρώτο μέρος και αναπόφευκτα πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ δίκαια κολλημένο στο απόλυτο μηδέν. Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε για την Σοσιεδάδ ο Πόρτου με ωραίο σουτ στο 58′.

Λουντογκόρετς – Τότεναμ 1-3

Η Τότεναμ άρχισε το ματς με το «μαχαίρι στα δόντια» και ουσιαστικά καθάρισε το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με τα γκολ των Κέιν στο 13′ και του Λούκας στο 33′. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Κεσέρου μείωσε στο 50′ σε 1-2. Ο Λο Σέλσο στο 62′ δεν λάθεψε και εξ επαφής έγραψε το 1-3. έπειτα από ασίστ του Σον.

Ρόμα – Κλουζ 5-0

Σε περίπατο από νωρίς μετέτρεψε το ματς με την Κλουζ η Ρόμα. Συγκεκριμένα μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μιχιταριάν με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, για να διπλασιάσει το προβάδισμα της με νέα κεφαλιά του Ιμπάνιεθ στο 24′. Ο Μπόρχα Μαγιοράλ στο 34′ με συρτό σουτ έγραψε το 3-0, που ήταν αποτέλεσμα στο ημίχρονο. Ο Μαγιοράλ στο 84′ σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς και διαμόρφωσε το 4-0. Σαν σε προπόνηση ο Πέδρο σκόραρε στο 89′ για το τελικό 5-0. Στην πρώτη θέση και τους επτά βαθμούς πλέον η Ρόμα, ενώ στους τέσσερις έμεινε η ομάδα από την Ρουμανία.

Ριέκα – Νάπολι 1-2

Η Ριέκα έπιασε «κοιμισμένη» την Νάπολι και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Μούριτς στο 13′, αλλά οι «Παρτενοπέι» ανέβασαν στροφές και έφτασαν στην ισοφάριση στο 43′ με τον Ντεμέ. Στο 62′ ο Μπράουτ σημείωσε αυτογκόλ και έτσι η Νάπολι έκανε το 1-2.  Όλα ανοικτά στο συγκεκριμένο όμιλο αφού, Νάπολι, Σοσιεδάδ και Άλκμααρ έχουν όλες από έξι βαθμούς. Εκτός πρόκρισης η Ριέκα με συγκομιδή μηδέν βαθμών.

Ομόνοια – Γρανάδα 0-2

Στον όμιλο του ΠΑΟΚ, η Γρανάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με έξοχο σουτ του Χερέρα μόλις στο 5′, ενώ λίγα λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα από δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Ντουρίς. Η Ισπανική ομάδα πήρε προβάδισμα νίκης στο 64′ χάρη στο γκολ του Σουάρες. Στην κορυφή με επτά βαθμούς ανέβηκε η Γρανάδα, ενώ η Κυπριακή έμεινε ουραγός με μόλις ένα βαθμό.

Ραπίντ Βιέννης – Νταντάλκ 4-3

Ο Χομπάν με εξαιρετική κεφαλιά ψαράκι έδωσε το προβάδισμα στην Νταντάλκ στο 8′, όμως χάρηκε για λίγα λεπτά, καθώς η ανώτερη Ραπίντ ισοφάρισε στο 22ο λεπτό με άπιαστο σουτ του Λιούμπισιτς. Στο 78′ ο Αράσε έδωσε στην Ραπίντ αυτό που δικαιούταν με βάση την εικόνα της, αφού σκόραρε με κοντινή κεφαλιά για το 2-1. Όμως λίγα λεπτά μετά ο Σονλέιντερ εκτίμησε λάθος μία φάση εντός περιοχής και υπέπεσε σε πέναλτι, δίνοντας την ευκαιρία στον ΜακΜίλαν να γράψει το 2-2. Ήταν πολύ σκληρή, για να πεθάνει η Ραπίντ και ο Χόφμαν στο 89′ σκόραρε για το 3-2. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στο 90+4′ ο Ντεμίρ για το 4-2, για να γράψει το τελικό 4-3 ο ΜακΜίλαν εκ νέου με πέναλτι. Πρώτη νίκη για την Αυστριακή ομάδα που ανέβηκε στους τρεις βαθμούς. Τρίτη σερί ήττα και χωρίς βαθμό έμεινε η Νταντάλκ.

Σίβασπορ – Καραμπάγκ 2-0

Η Σίβασπορ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο ημίχρονο, ωστόσο μόλις μία από αυτές κατάφερε να αξιοποιήσει, όταν στο 11′ ο Οσμανπάσα κέρδισε άπαντες στον αέρα και έγραψε το 1-0 για την Τουρκική ομάδα. Στο 88′ ο Καγιόντε με σουτ «κλείδωσε» την νίκη για τους γηπεδούχους. Στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε ζωντανή η Σίβασπορ με τρεις βαθμούς, ενώ η Καραμπάγκ παρέμεινε τελευταία και χωρίς βαθμό.