DFB-Pokal : Η Ζααρμπρίγκεν πέταξε έξω από την διοργάνωση την Μπάγερν

Εκτός συνέχειας η Μπάγερν Μονάχου από την Ζααρμπρίγκεν.

Η Μπάγερν Μονάχου αποκλείστηκε από την Ζααρμπρίγκεν ομάδα 3ης κατηγορίας με ανατροπή (2-1).

Η Μπάγερν πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μίλερ, δείχνοντας πως θα έχουν μια άνετη νίκη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως, ισοφαρίστηκαν από τον Σοντχάιμερ και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκάους ολοκλήρωσε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων ετών στη διοργάνωση.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League και με το τελικό 2-0 επό της Βικτόρια Κολωνίας, πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Ο Σκίρι στο 14΄ και ο Κνάουφ στο 90΄ ήταν οι σκόρερ της Αϊντραχτ, ενώ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου η Μάιντς έγινε η τέταρτη ομάδα της Bundesliga που αποχαιρέτησε από πολύ νωρίς τη διοργάνωση.

Η Χέρτα επικράτησε με 3-0 και προκρίθηκε πανηγυρικά, σκοράροντας δύο φορές με πέναλτι (45΄+3 Ρις, 50΄ Ταμπάκοβιτς), ενώ ο τελευταίος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 61΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση των «πρωτευουσιάνων», οι οποίοι δεν έχουν ανάλογη πορεία στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας.