Μπενφίκα-ΠΑΟΚ: Πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο BCL

Την πρώτη ήττα του στο FIBA Champions League γνώρισε η ομάδα του ΠΑΟΚ.

Την ήττα με 94-76 από την Μπενφίκα γνώρισε στη Λισαβόνα ο ΠΑΟΚ για τη 2η αγωνιστική του FIBA Champions League.

O “Δικέφαλος του Βορρά” πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο που έκανε και το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στην Μπενφίκα όχι μόνο να ξεφύγει στο σκορ αλλά να πάρει και μια πολύ μεγάλη διαφορά στο τέλος.

Τη ζημιά στον ΠΑΟΚ έκαναν δύο παίκτες ο Ιβάν Αλμέιδα και ο Τερέλ Κάρτερ. Ο πρώτος πέτυχε 28 πόντους και ο δεύτερος 26.

Η Μπενφίκα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 9-1 στο 3′ με το τρίποντο του Τόμας Ντρέσελ απέναντι στον ΠΑΟΚ mateco που είχε κακές επιλογές στην επίθεση. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 17-15 στο 10′, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα 6 επιθετικά ριμπάουντ κόντρα στους φιλοξενούμενους που είχαν μόλις 1/2 τρίποντα και μοίρασαν τρεις ασίστ για πέντε λάθη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Φώτη Τακιανού βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήγαν στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 41-40, περιορίζοντας τα λάθη και παίρνοντας πόντους από τους Μπελιάουσκας, Μαργαρίτη και Φρίντρικσον. Παρ’ όλα αυτά, οι Πορτογάλοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-19 στην τρίτη περίοδο που έκλεισε στο 68-60 για την Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο απέναντι στον ΠΑΟΚ που μπλόκαρε επιθετικά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 με τον Τόνεϊ Ντάγκλας λίγο πριν από το φινάλε, κάνοντας το 89-69. Η Μπενφίκα έφτασε στην πρώτη νίκη της στο BCL, ρίχνοντας τον ΠΑΟΚ στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72.

Μπενφίκα (Άλβες): Αλμέιδα 28 (4), Ντάγκλας 14 (3), Ντρέσελ 12 (2), Γκόμες 5, Ρελβάο, Ραμντάν 1, Μπρούσαρντ 5 (1), Κάρτερ 26, Γκαμέιρο 3 (1), Σίλβα.

ΠΑΟΚ mateco (Τακιανός): Μπελιάουσκας 7, Φλάτεν 6 (1) , ΜακΝίς 6 , Χάρισον 7 (1) , Φρίντρικσον 16 (1) , Μαργαρίτης 11 (2) , Γκίλμορ 3 (1) , Τσιακμάς 6 (2), Τσαϊρέλης 10, Σχίζας.