DFB Pokal: Η Ρέγκενσμπουργκ άφησε εκτός θεσμού την Κολωνία

Εύκολα η Λειψία στα προημιτελικά, σε αντίθεση με τις Βόλφσμπουργκ και Γκλάντμπαχ που δυσκολεύτηκαν. Πρόκριση… ΣΟΚ της Ρέγκενσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 1-0 κόντρα στη Σάλκε στο Φολκσβάγκεν Αρένα, και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας.

Οι λύκοι δεν είχαν εύκολο έργο κόντρα στη Σάλκε, ωστόσο το γκολ του Βεργκόστ στο 40′ λεπτό χάρισε την πρόκριση στην Βόλφσμπουργκ στους ”8” του θεσμού.

Η Σάλκε ήθελε απεγνωσμένα την πρόκριση, έτσι ώστε να πετύχει παραπάνω πράγματα στο κύπελλο και να ”καπελώσει” όσο γίνεται την καταστροφική της χρονιά στη Μπουντεσλίγκα.

Λειψία – Μπόχουμ 4-0

Η Λειψία πήρε την νίκη κόντρα στη Μπόχουμ με 4-0 και πέρασε στα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας.

Η Λειψία αντιμετώπισε τη Μπόχουμ σαν να ήταν άλλη μια μεγάλη ομάδα, γι’ αυτό και πήρε μια τόσο άνετη νίκη, δημιουργώντας μάλιστα είκοσι ευκαιρίες. Ο Αϊνταρά άνοιξε το σκορ στο 10′ λεπτό και ο Ζάμπιτσερ έκανε το 2-0 από πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πρωταγωνίστησε ο Πούλσεν, ο οποίος με δύο γκολ σε εννιά λεπτά (66′ και 75′), έγραψε το τελικό και συνάμα θεαματικό 4-0 στην αναμέτρηση του Ρεντ Μπουλ Αρένα.

Γιαν Ρέγκενσμπουργκ – Κολωνία 2-2 (4-3 στα πέναλντι)

Η Ρέγκενσμπουργκ κέρδισε το ματς στα πέναλτι με 4-3,  έπειτα από το ισόπαλο 2-2 και άφησε εκτός θεσμού την Κολωνία, ενώ παράλληλα πήρε το εισιτήριο του προημιτελικού.

Παρόλο που η Κολωνία ξεκίνησε πολύ δυναμικά και είχε πετύχει δύο γκολ μέχρι το 22′ λεπτό, η Ρέγκενσμπουργκ που διανύει μια αρκετά καλή χρονιά στη δεύτερη κατηγορία, πέτυχε την ισοφάριση πριν καν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος και οι δύο πλευρές είχαν κάποιες καλές στιγμές, με κορυφαία φάση το χαμένο πέναλτι του Ντένις, το οποίο αποδείχθηκε και κρίσιμο, μιας και που θα μπορούσε να έχει κρίνει τον νικητή χωρίς να χρειαστεί να αναμετρηθούν οι δύο ομάδες και στην παράταση.

Ούτε η παράταση κατάφερε να βγάλει νικητή, οπότε το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου κέρδισε η Ρέγκενσμπουργκ με σκορ 4-3 και πήρε το εισιτήριο στον προημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στουτγκάρδη – Γκλάντμπαχ 1-2

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε της Στουτγκάρδης με 2-1 και πήρε την πρόκριση στον προημιτελικό του κυπέλλου Γερμανίας.

Η αναμέτρηση στο Αρένα Μερσέντες-Μπενζ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού το 1-0 ήρθε με σκόρερ τον Ουαμανγκιτουκά μόλις στο δεύτερο λεπτό. Το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο με την Γκλάντμπαχ να είναι ελαχίστως πιο σταθερή, κάτι το οποίο ήταν αρκετό για να κρίνει το ματς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τουράμ πέτυχε την ισοφάριση, ενώ πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου ο Πλεά έφερε εις πέρας την ολική ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 που χάρισε την πρόκριση στα ”πουλάρια”.