Κύπελλο Ισπανίας: Ματσάρα στο “Los Carmenes”, ιστορική πρόκριση για Λεβάντε

Απίστευτο ματς έγινε στη Γρανάδα, οπού η Μπαρσελόνα πήρε την πρόκριση στην παράταση. Μετά από 85 χρόνια στα ημιτελικά η Λεβάντε!

Η Μπαρσελόνα όλα έδειχναν ότι θα αποχαιρετούσε πρόωρα την διοργάνωση, όμως μέσα σε δύο λεπτά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, εκεί προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε αλλά στο τέλος επικράτησε της Γρανάδα με 3-5 και πήρε την πρόκριση για τους «4» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Το σκορ άνοιξε στο 33′ για τους γηπεδούχους ο Κένεντι και στο 47′ ο Ρομπέρτο Σολδάδο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Γρανάδα θα πάρει μια μεγάλη πρόκριση, η Μπαρσελόνα είχε αντίθετη άποψη, καθώς μέσα σε ένα δίλεπτο έστειλε το ματς στην παράταση. Αρχικά, ο Γκριεζμάν στο 88′ μείωσε σε 2-1, ενώ ο Τζόρντι Άλμπα με γκολ στο 90+2′ ισοφάρισε για τους Καταλανούς. στέλνοντας το παιχνίδι σε έξτρα ημίωρο.

Εκεί, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Αντουάν Γκριεζμάν έκανε την ανατροπή για την «Μπάρσα» με μια δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεστ υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φέντε για το 3-3. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η Μπαρσελόνα αποφάσισε να δώσει οριστικό τέλος στο ματς, με τον Ντε Γιονγκ να παίρνει το «ριμπάουντ» έπειτα από το σουτ του Μέσι και να πλασάρει για το 3-4 και στο 113′ και πάλι ο Άλμπα, έγραψε το τελικό 3-5 με πανέμορφο μονοκόμματο σουτ ψηλά στην εστία του Ααρόν.

Κάπως έτσι, οι «μπλαουγκράνα» έγιναν η τρίτη ομάδα που παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά μετά τις Λεβάντε και Σεβίλλη.

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Εσκαντέλ – Ντίαζ (46′ Φουλκιέρ), Ντουάρτε, Σάντσες, Νέβα – Ετέκι (105′ Πέρεθ), Μοντόρο – Πουέρτας (80′ Βαγιέχο), Σόρο (58′ Φέντε), Κένεντι (46′ Ματσίς) – Σολδάδο (66′ Λουίζ Σουάρεζ)

Μπαρσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν – Άλμπα, Ουμτιτί (63′ Μπρέθγουεϊτ), Αραούχο, Σέρχι Ρομπέρτο (57′ Ντεστ)  – Πέδρι (106′ Λανγκλέ), Μπουσκέτς (76′ Πουτς), Ντε Γιονγκ – Γκριεζμάν, Τρινκάο (63′ Ντεμπελέ), Μέσι

Λεβάντε – Βιγιαρεάλ 1-0

Η Λεβάντε «ξέρανε» την Βιγιαρεάλ στο 120′, καθώς με γκολ του Ρότζερ στο 120+2′ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας έπειτα από το 1935 (!).

Το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση. Όμως, μια αντεπίθεση των γηπεδούχων έμελλε να τους δώσει μια ιστορική πρόκριση, αφήνοντας πλέον την ομάδα του Ουνάι Έμερι με μόνο στόχο την τετράδα του πρωταθλήματος.

Λεβάντε (Λόπεζ): Ααρόν – Σον (55′ Μελέρο), Πόστιγκο, Βέζο, Τόνο (78′ Κλερκ) – Κόκε (66′ Μιραμόν), Ραντόχα, Μάλσα (66′ Ρότζερ),  Ροκίνα (55′ Μοράλες) – Μπαρντί, Ντάνιελ Γκόμεζ (106′ Λεόν)

Βιγιαρεάλ (Έμερι): Ρούλι – Περδάθα, Τόρες, Αλμπιόλ, Φουτ – Παρέχο, Κοκλέν (91′ Νίνο), Πένα (66′ Εστουπινάν) – Γκόμεζ (51′ Μπαένα), Τρικιέρος, Αλκάθερ (87′ Μπάκα)