Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο ΠΑΟΚ από το Περιστέρι

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 2-3 από τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, για την 3η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το 3Χ3 σε ένα ματς θρίλερ, με τους Περιστεριώτες να αναζητούν ακόμη την πρώτη τους νίκη, μετά τις δύο ισοπαλίες στα δύο πρώτα ματς.

Ο “δικέφαλος του βορρά” προηγήθηκε μέσα σε 5 λεπτά (17’ και 22’) 0-2 με τα γκολ του Ακπόμ και του Μάτος, αλλά ο Ατρόμητος ισοφάρισε με δύο γκολ του Βέλλιου (45’ και 52’). To νικητήριο τέρμα για τους πρωταθλητές Ελλάδας έδωσε ο Κρέσπο στο 90+2.

Χαμός έγινε με το VAR και τις αποφάσεις του διαιτητή και του επόπτη! Ντεμπούτο έκανε ο Μπαένα για τον Ατρόμητο.

Με εντεκάδα… Λέγκια ο Ατρόμητος ξεκίνησε τον αγώνα και με αμυντικούς προσανατολισμούς, προσπάθησε να κλείσει τους χώρους στον ΠΑΟΚ και να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 3ο λεπτό ο Ατρόμητος πέτυχε γκολ με τον Γούτα, αλλά ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του Καχίλα. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και απειλούσε την εστία του Θεοδωράκη. Στο 17ο λεπτό ο δικέφαλος προηγήθηκε στο σκορ, με τον Άκπομ. Ο Πέλκας μετά από ωραία ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε Ρισβάνη και Θεοδωράκη και ύστερα στο οριζόντιο δοκάρι και στρώθηκε στον Άκπομ, ο οποίος σε κενό τέρμα, έκανε το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Μάτος με μια οβίδα από τα 25 μέτρα νίκησε τον Θεοδωράκη και πέτυχα το 0-2. Ευθύνεται στο γκολ ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη, με τον ΠΑΟΚ να οπισθοχωρεί.

Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να μειώσουν στο 45’ με τον Βέλλιο, με την βοήθεια του VAR. Ο Μανούσος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε την σέντρα και ο Βέλλιος με κεφαλιά, νίκησε τον Πασχαλάκη, μειώνοντας σε 1-2. Ο επόπτης είχε σηκώσει την σημαία για οφσάιντ, αλλά ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR, κατοχύρωσε το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με επιθετική διάθεση, όπως στο πρώτο μέρος.

Στο 49’ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πέλκα. Ο Γιαννούλης από τα αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα και στο σημείο του πέναλτι, ο Πέλκας ανενόχλητος, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος απάντησε στην ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 52’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση (2-2). Μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Ρόσα πάσαρε στον Βέλλιο, με έξυπνη μπαλιά στην πλάτη του Κρέσπο και ο επιθετικός του Ατρομήτου, πλάσαρε με …τάκλιν! και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 74ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή να προηγηθεί εκ νέου. Μετά από κόρνερ του Πέλκα, ο Ελ Καντουρί με σουτ στη κίνηση, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος έδειχνε να πατάει καλύτερα και να πιστεύει στη νίκη με τον ΠΑΟΚ να δείχνει αποσυντονισμένος.

Στο 87’ ο ΠΑΟΚ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς, ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά, σκόραρε. Ο διαιτητής έδειξε σέντρα, αλλά με την χρήση του VAR, ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφαση πίσω και ακύρωσε το γκολ του ΠΑΟΚ, ως οφσάιντ του Βαρέλα.

Στο 90+2 σε φάση καρμπόν με το προηγούμενο φάουλ, κατάφερε και πέτυχε το νικητήριο γκολ. Ο Μίσιτς από το ίδιο σημείο, εκτέλεσε το φάουλ, με τον Κρέσπο αυτή την φορά να παίρνει την κεφαλιά και να δίνει το προβάδισμα και τη νίκη στον ΠΑΟΚ, με 2-3.

Κίτρινες: Χαρίσης, Μπαένα, Ρόσα – Καρυπίδης, Ζαμπά, Ακπομ

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Καχίλα (75’ Μπαένα), Μάντσον, Χαρίσης (87’ Ουγκράι), Μανούσος (79’ Ενσικουλού), Ρόσα, Βέλλιος

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι (61’ Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (61’ Ζαμπά), Πέλκας (78’ Σφιντέρσκι), Άκπομ