Δεν μπόρεσε να σπάσει την κακή παράδοση ο Παναιτωλικός

Για την 3η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο ΟΦΗ πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», με τους Κρητικούς να συνεχίζουν με δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα . Ο Παναιτωλικός αν και έδειχνε ότι είναι επικίνδυνος, δεν απέφυγε την κακή παράδοση που έχει στη Κρήτη, καθως είναι το έκτο ματς που φεύγει με κατεβασμένο το κεφάλι.

Στο πρώτο μέρος o ΟΦΗ μπήκε πιο δυναμικά απειλώντας πρώτος στο 8΄ με την άστοχη κεφαλιά του Μάνου. Ο Παναιτωλικός στο 10’ απάντησε με το ωραίο γύρισμα του Μπαϊροβιτς  όμως Ντουάρτε δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και περά οι Κρητικοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθως ο Μάνος στο 16’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κνετ. Στο 19’ ο Κοροβέσης παραλίγο να πετύχει γκολ στην ομάδα του. Λίγο πριν την συμπλήρωση 30’ο Παναιτωλικός μένει με δέκα παίκτες καθως αποβλήθηκε ο Μιμιτό  για επικίνδυνο φάουλ στον Κοροβέση, οποίος βγήκε αναγκάστηκα δίνοντας στην θέση του στον Μπράουν. Οι Αγρινιώτες αν και αριθμητικό μειονέκτημα ανέβασε στροφές παίζοντας καλύτερα. Ωστόσο το 0-0 παρέμενε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 54΄με τον Τσιλιανίδη, τρία λεπτά αργότερα ο Ναμπί απείλησε πάλι τον Κνετ ο οποίος έδιωξε πάνω στην γραμμή. Στο 58’ οι Αγρινιώτες παραλίγο να κάνουν το 1-1ομως ο Νάστος έσωσε την ομάδα του. Το σύνολο του Γιώργου Σίμου έφτασε και στο δεύτερο τέρμα με δράστη τον Μάνο καθως τσίμπησε ωραία την μπάλα. Στο 60’ ο Κάστρο βάζει τον Μοράρ στην θέση του Ντουάρτε, εννιά λεπτά αργότερα ο Ρουμάνος επιθετικός έκανε το 2-1 έπειτα από την ωραία προσπάθεια του  Αριγίμπι . Στο 72’ ο Ναμπί σούταρε ο Κνετ όμως να μπλόκαρε, ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης εξαπέλυσε κεραυνό με αποτέλεσμα ο Αυστριακός τερματοφύλακας των καναρινιών να ζαλιστεί δίνοντας στην θέση του στον Γιαννακόπουλο.

Στο 85’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 με σκόρερ τον Τσιλιανίδη. Το 3-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον ο ΟΦΗ είναι στην δεύτερη θέση με 7 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός είναι στην 13η θέση με 0 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (34′ Μπράουν), Νέιρα, Μεγιάδο, Τσιλιανίδης, Ναμπί (81′ Σακόρ), Σεμέδο, Μάνος (88′ Φιγκερέιδο).

Παναιτωλικός : Κνετ (79′ Γιαννακόπουλος), Σανιά, Μαλή, Γιοβάνοβιτς, Λουτσιάνο, Ντάλσιο, Λουσέρο, Ντίαζ, Μιμίτο, Ντουάρτε (60′ Μοράρ), Μπαϊροβιτς (46′ Αριγίμπι).