Διαστημική ΑΕΚ, 4-0 τον Πανιώνιο

Θριαμβέτρια με 4-0 η ΑΕΚ έφυγε από το ΟΑΚΑ και τώρα ετοιμάζεται να πετάξει για το Άμστερνταμ  για το παιχνίδι με τον Άγιαξ ενόψει της πρώτης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν στο 4′ για την ΑΕΚ ο Μπακάκης πάσαρε στον Μπακασέτα που με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Πανιωνίου.

Στο 17ο λεπτό ήρθε η αμέσως επόμενη φάση του παιχνιδιού, ο Λιβάγια σέντραρε εκεί που πήρε την κεφαλιά ο Μπακασέτας πάσαρε τον Πόνσε αυτός με νέα κεφαλιά βρήκε τον Σιμόες όπου σε πλεονεκτική δεν κατάφερε να σκοράρει με δεξί.

Στο 22′ νέα ευκαιρία για την Ένωση με δράστη τον Πέτρο Μάνταλο που έκανε διείσδυση από τα αριστερά σούταρε αλλά ο Μανοίλοβιτς είπε «όχι».

Στο 30′ εξαιρετικη συνεργασία Τσιγκρίνσκι-Λιβάγια-Μάνταλου-Λόπες ο τελευταίος πλάσαρε από τα αριστερά όμως ο Μανοίλοβιτς επέδειξε πολύ καλά ρεφλέξ.

Στο 37′ ο Σιμόες βρέθηκε εκτός περιοχής σούταρε και η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ.

Στο 39′ ο Πέτρος Μάνταλος εκτέλεσε ο κόρνερ ο Λαμπρόπουλος πήδηξε πιό ψήλα από όλους αλλά δεν μπόρεσε να βάλει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ.

Στο 45′ ο Λιβάγια δέχτηκε την μπάλα από τον Σιμόες στα 25 μέτρα σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ήρθε το τέρμα για την Ένωση ο Μάνταλος και Μπακασέτας έκαναν το 1-2 ο πρώτος σέντραρε εκεί που ήταν ο Πόνσε και με το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα έγραψε το 1-0.

Στο 53′ ο Λιβάγια έδωσε στον Μάνταλο αυτός ξανά στο Λιβάγια ο οποίος σούταρε και κέρδισε κόρνερ από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου.

Στο 55′ ο Λαμπρόπουλος έκανε βαθεία μπαλία προς τον Πόνσε που πρόλαβε τον Μανοίλοβιτς αλλά βγήκε αρκετά πλάγια πάσαρε στον Μάνταλο που σούταρε πάνω στο Σέρβο κίπερ του Πανιωνίου.

Στο 58ο λεπτό ο Μπακασέτας σκόραρε για το 2-0. Ο Μπακάκης έκανε την σέντρα, βρήκε τον Μάνταλο που με κεφαλιά πάσαρε εξίσου στου Μπακασέτα που με αριστερο σουτ νίκησε τον Μανοίλοβιτς για το πρώτο του τέρμα στην φετινή Σούπερ Λιγκ χωρίς να πανηγυρίσει.

Στο 59′ ο Πανιώνιος πήγε να μειώσει, ο Μασούρας βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά πλάσαρε ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Μπάρκα.

Στο 74′ η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Πέτρο Μάνταλο που υποδέχτηκε την μπάλα από τον Μάρκο Λιβάγια προσποιήθηκε πάνω στον Παπαγεωργίο και σούταρε στο δεξί δοκάρι του Μανοίλοβιτς.

Στο 80ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά και την έστειλε άουτ.

Στο 83′ ανέβηκε με δράστη τον Βίκτωρα Κλωναρίδη. Ο Βελγοέλληνας μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα στο ημικύκλιο τηε περιοχής και με εξαιρετική κίνηση απέφυγε τον αμυντικό που τον παρενοχλούσε και με πολύ ομορφο σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Στο 90′ ο Λιβάγια ταλαιπώρησε τους αμυντικούς πάσαρε στον Κλωναρίδη που με πλασέ εγραψε το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Άλεφ, Σιμόες(Τσόσιτς 77′), Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος(Κλωναρίδης 81′), Πόνσε(Γιαννιώτας 68′)

Πανιώνιος: Μανοίλοβιτς, Ντομίγκες, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Καμαρά(Τσιλούλης 63), Κούρντι, Κεϊτά(Πιρίζ 46′), Κόρμπος, Οικονομίδης(Ντουρμισάϊ 53′), Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς