Πρώτη μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ στο πρωτάθλημα

Πολύ μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ, με 1-2 απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, μετά από 2 σερί ήττες.

Σημαντικοί οι τρεις βαθμοί για τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς ¨ηταν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Tα τέρματα πέτυχαν οι Μπατίστ και Νικολιάς, ενώ για τους γηπεδούχους ο Ελ Χέλβε.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, ο Απόλλωνας κρατούσε την μπάλα, είχε καλή κυκλοφορία, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 18ο λεπτό. Ο Μάντζιος μετά από πάσα του Τόμας, πήγε πλάγια, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

Τόμας και Μάντζιος συνεργάστηκαν καλά ξανά στο 21ο λεπτό και μετά το σουτ του πρώτου, ο δεύτερος ”πήρε το ριμπάουντ”, σούταρε πάνω στον αντίπαλο και η μπάλα κατέληξε πλάγιο.

Η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΣ, στο παιχνίδι ήρθε στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μυστακίδη να κάνει το σουτ. τον Χουάντερσον να διώχνει και στην επαναφορά ο Λεό, έκανε το σουτ, κερδίζοντας το κόρνερ.

Ο Νικολιάς πάσαρε στον Λεό, ο οποίος πέρασε γρήγορα στην αντεπίθεση, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και έτσι στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης πλασάροντας έκανε το 0-1.

Ενώ ο Απόλλωνας ήλεγχε το παιχνίδι, οι δύο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΣ Γιάννινα, να προπορεύεται στο σκορ.

Ευκαιρίες για τους γηπεδούχους στο 54ο και στο 59ο λεπτό του αγώνα, από προσπάθειες του Τριάδη, χωρίς να καταφέρνει να βρει τα δίχτυα και τις δύο φορές.

Στο 60ο λεπτό του ματς, ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε το 0-2 με τον Νικολιά. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και αυτό αποτυπώθηκε και στο τελικό αποτέλεσμα.

Άλλη μία καλή στιγμή για τον ΠΑΣ στο 78ο λεπτό του αγώνα, με τον Νικολιά να κάνει την πάσα, να την περνάει στον Βιδάλ, ο οποίος σούταρε και με τον  Χουάντερσον να υπερασπίζεται την εστία του.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Ελ Χέλβε από πάσα του Τριάδη στο 79′.

Στο 85ο λεπτό ο ΠΑΣ έμεινε με δεκα παίκτες, καθώς ο Κάστρο είδε την δεύτερη κίτρινη και την κόκκινη κάρτα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 1-2 να είναι το τελικό σκορ.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, μιας και οι γηπεδούχοι φάνηκαν ανέτοιμοι για αυτό το ματς. Σημαντικοί οι βαθμοί για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Απόλλωνας μένει ακόμα χωρίς βαθμούς.

Kίτρινες: Τσικάρσκι, Ντ’ Ούρσο, Ναδάλες, Νικολιάς, Σικαμπάλα, Βελλίδης

Κόκκινες: Κάστρο (2 κίτρινες)

Απόλλων Σμύρνης (Xιμένεθ): Χουάντερσον, Ναδάλες, Τζανετόπουλος(73’  Γκίνο), Κύργιας, Στάθης, Γκονσάλες(59’ Σικαμπάλα), Ζοάο Πέδρο, Ντ’ Ούρσο(73 Ελ Χέβε), Τριάδης, Τόμας, Μάντζιος

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Νικολιάς, Μυστακίδης(80’ Αθανασιάδης), ΜΙχαήλ, Λίλα, Κάστρο, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Λεό(69’ Κριζμάν), Βιντάλ(86’ Σκόνδρας).