Διατήρησε την δεύτερη θέση η Μαρσέιγ

Στην 14η αγωνιστική της Ligue 1, Μαρσέιγ και Μπορντό επικράτησαν απέναντι σε Τουλούζ και Μονακό, ενώ νωρίτερα, Σεντ Ετιέν και Μονπελιέ ήρθαν ισόπαλες, χωρίς γκολ (0-0).

Τουλούζ-Μαρσέιγ 0-2

Τουλούζ και Μαρσέιγ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Στάδιο Μιουνισιπάλ, με τουε φιλοξενούμενους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού επικράτησαν με 0-2.

Η Μαρσέιγ στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με στατικές φάσεις προσπάθησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να βρει δίχτυα. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 18’, όταν ο Ροντζιέρ κοντρόλαρε μια κακή πάσα στην άκρη της περιοχής και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Η Μαρσέιγ δεν εκμεταλλεύτηκε και τις επόμενες ευκαιρίες που είχε για να ανοίξει το σκορ, ενώ και η Τουλούζ κατάφερε να γίνει απειλητική προς το τέλος του ημιχρόνου. Κάτι που δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το σκορ και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ, χωρίς επιτυχία. Η Τουλούζ, από την άλλη, ανέβασε ρυθμούς και είχε μια σημαντική ευκαιρία στο 72’, με τον Σανγκάρ να στέλνει το σουτ κατευθείαν στην εστία, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. στο 77’, ο Μπενεντέτο δέχτηκε την πάσα από τον Παγιέτ, βρέθηκε ένας με έναν με τον τερματοφύλακα και με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στο τέρμα για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα (80’), Ζερμέν και Ράντονιτς συνεργάστηκαν όμορφα, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίτυα πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ώστε να ανατρέψουν το σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ακόμα την αντίπαλη εστία στις καθυστερήσεις χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν και τρίτη φορά με το 0-2 να μένει ως το τέλος. Με αυτή την νίκη, η Μαρσέιγ έμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας 8 βαθμούς πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Μπορντό-Μονακό 2-1

Στο Στάδιο Ματμούτ Αλαντίκ, Μπορντό και Μονακό ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-1, κάνοντας την ανατροπή σατο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα με την συμπλήρωση ενός τετάρτου. Στο 15’, ο Σλιμάνι δέχτηκε μια καλή πάσα και εξαπέλυσε το σουτ, το οποίο πήγε κατευθείαν στα δίχτυα, σημειόνοντας το 0-1. Η Μονακό συνέχισε την καλή της εμφάνιση, φτάνοντας στην αντίπαλη εστία. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν την συμπλήρωση του ημιώρου.

Στο 29’, ο Ντε Πρεβίγ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πάμπλο πήδηξε ψηλότερα, παίρνοντας την κεφαλια και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν υπήρξε κάποια σημαντική ευκαιρία και το 1-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Μονακό προσπάθησε με στατικές φάσεις να φτάσει στο αντίπαλο τέρμα και να απειλήσει, αλλά χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, η Μπορντό έκανε την ανατροπή όταν κέρδισε πέναλτι στο 67’ μετά το χέρι που έκανε ο Σλιμάνι στην περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα (69’), ο Ντε Πρεβίγ εκτέλεσε με επιτυχία το πέναλτι σκοράροντας για το 2-1. Αμφότερες και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμα γκολ, με αποτέλεσμα το 2-1 μείνει ως το τέλος.

Σεντ Ετιέν-Μονπελιέ 0-0

Στο Στάδιο Ζοφρουά-Γκισάρντ, η Σεντ Ετιέν υποδέχτηκε την Μονπελιέ, αλλά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς μετά το 0-0.

Η Σεντ Ετιέν από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε την διάθεσή της για γκολ, αφού στο δεύτερο λεπτό είχε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Μπουάνγκα έκανε μια καλή προσπάθεια, όταν δέχτηκε την πάσα και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Οι καλές στιγμές για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν, χωρίς να τις εκμεταλλευτούν με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι αλλαγές και οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τις δύο πλευρές να αναπτύξουν το παιχνίδι τους. Η Μονπελιέ είχε την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.