Νίκη για Σεβίλλη και Αλαβές

Τη νίκη πήρε η Αλαβές απέναντι στην Αλαβές, όπως και η Σεβίλλη κόντρα στη Βαγιαδολίδ. Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Εσπανιόλ και Χετάφε, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε επί της Οσασούνα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga.

Εσπανιόλ-Χετάφε

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Εσπανιόλ και τη Χετάφε, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Η Εσπανιόλ προσπαθεί απελπισμένα, αλλά δίχως επιτυχία, να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά με μόλις 9 βαθμούς είναι 19η. Αντίθετα, η Χετάφε βρίσκεται στην 7η θέση του ισπανικου πρωταθλήματος με 21 βαθμούς.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 3ο λεπτό ο Ματα άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Γου στο 45’ ο οποιος διαμόρφωσε και το τελικό 1-1.

Οσασούνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο

Με 2-1 επικράτησε η Αθλέτικ Μπιλμπάο επί της Οσασούνα, στην έδρα της δεύτερης.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατάφερε να βρίσκεται στην 5η θέση με 23 βαθμούς, ενώ η Οσασούνα είναι 11η με 19 βαθμούς.

Ο Γουίλιαμς στο 21ο λεπτό έδωσε το προσβάσιμα στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αβιλα έφερε το ματς στα ίσα, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Κόντρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Εϊμπάρ-Αλαβές

Η Αλαβές πέρασε από την έδρα της Εϊμπάρ και νίκησε με 2-0.

Με 15 βαθμούς η Εϊμπάρ είναι 16η, ενώ η Αλαβές βρίσκεται στη 13η θέση με 18 βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζοσελου, ο οποίος πέτυχε τα δυο τέρματα (85’, 91’) που έδωσαν στην Αλαβές τη νίκη.

Βιγιαρεάλ-Θέλτα Βίγο

Νικήτρια αναδείχθηκε η Θέλτα Βίγο κόντρα στη Βιγιαρεάλ με 3-1, στην έδρα της δεύτερης.

Ο Σίστο στο 54’ έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Τσουκουέζε έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Άσπας στο 79’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Βαγιαδολίδ- Σεβίλλη

Η Σεβίλλη πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Βαγιαδολίδ, στην έδρα της δεύτερης.

Με τη νίκη της η Σεβίλλη βρίσκεται στην 3η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με 27 βαθμούς, ενώ η Βαγιαδολίδ είναι 14η με 17 βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Μπανέγα στο 13ο λεπτό, με εύστοχο πέναλτι.

Η Σεβίλλη μάλιστα έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την αποβολή του Οκάμπος.