Διέλυσε τη Λιντς και πάτησε τριάδα η Γιουνάιτεντ

Με εξάρα και ρεκόρ του ΜακΤόμινεϊ επιβλήθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Λιντς στο Ολντ Τράφορντ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόρπισε τη Λιντς με το εμφατικό 6-2 στο Ολντ Τράφορντ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Με αυτή την εντυπωσιακή νίκη οι “κόκκινοι διάβολοι” έφτασαν τους 26 βαθμούς ένα βαθμό πίσω από τη δεύτερη Λέστερ.

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα απέναντι στη Λιντς με δύο γκολ του ΜακΤόμινεϊ στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ καταφέρνει να σκοράρει δύο φορές μέχρι το 3′.

Συγκεκριμένα, το 1-0 πέτυχε στο 2′ με εξαιρετικό σουτ έπειτα από στρώσιμο του Μπρούνο Φερνάντες. Στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού έγινε και το 2-0, όταν ο Μαρσιάλ έδωσε εξαιρετικά κάθετη πάσα στον ΜακΤόμινεϊ, ο οποίος πλάσαρε τον Μελιέρ.

Στο 20’ ήταν η σειρά του Μπρούνο Φερνάντες να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ στο 37’ ο Λίντελοφ διαμόρφωσε το 4-0 πριν την λήξη της ανάπαυλας.

Η Λιντς μείωσε στο 42’ με τον Κούπερ κάτι όμως που δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την ήδη κατάσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κοκκινοι διάβολοι” δεν σταμάτησαν και βρήκαν δίχτυα ακόμα δύο φορές αρχικά ο Τζέιμς στο 66’, ενώ Μπρούνο Φερνάντες πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ αυτή τη φορά από την άσπρη βούλα.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν άλλο ένα τέρμα για το τελικό 6-2 της αναμέτρησης με σκόρερ τον Ντάλας στο 73’.

Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Ουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (60′ Τέλες), Φρεντ, Φερνάντες (71′ Φαν ντε Μπέεκ), Μακτόμινεϊ, Τζέιμς, Ράσφορντ (71′ Καβάνι), Μαρσιάλ

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μελιέρ, Αλιόσκι, Άιλινγκ, Κούπερ (71′ λ.τ. Ντέιβιτς), Ντάλας, Φίλιπς, Κλιχ (46′ Σάκλετον), Ραφίνια, Ροντρίγκο, Χάρισον, Μπάμφορντ