Δύσκολη νίκη για Βόλφσμπουργκ

Με σκόρερ τον Μπρέκαλο η Βόλφσμπουργκ επικράτησε δύσκολα της Στουτγκάρδη.

Στην αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, η Βόλφσμπουργκ νίκησε με 1-0 την Στουτγκάρδη ενώ νωρίτερα η Φράιμπουργκ διέλυσε με 4-1 τη Χέρτα Βερολίνου.

Στο Βόλφσμπουργκ, οι “Λύκοι” με το γκολ του Μπρέκαλο πήραν τη νίκη κόντρα στην Στουτγκάρδη και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση στην βαθμολογία. Ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ εκτέλεσε φάουλ στο 49′ που βρήκε στο τείχος και πήγε στα δίχτυα του Κόμπελ για το τελικό 1-0.

Στο Φράιμπουργκ, η ομώνυμη ομάδα νίκησε με 4-1 τη Χέρτα με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Γκρίφο στο 7′. Η ομάδα του Βερολίνου ισοφάρισε με το όμορφο τελείωμα του Λουκεμπάγιο στο 52′. Όμως, η απάντηση της Φράιμπουργκ ήταν άμεση και ο Ντεμίροβιτς στο 59′ έδωσε ξανά προβάδισμα στο σκορ. Στο 67′ ο Γκρίφο εκτέλεσε κόρνερ εκεί που ήταν ο Γκούλντε που με κεφαλιά, κλείδωσε το ματς. Το τελικό σκορ έγραψε ο Πέτερσεν με εκτέλεση πέναλτι στο 94′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 18/12

Ουνιόν Βερολίνου – Ντόρτμουντ 2-1 (Αβονίγι 57′, Φρίντριχ 78′ – Μουκόκο 60′)

Σάββατο 19/12

Γκλάντμπαχ – Χοφενχάιμ 1-2 (Στιντλ 34′ – Κράμαριτς 75′, Σεσσενιόν 86′)
Σάλκε – Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-1 (Κλος 53′)
Άουγκσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (Φράμπεργκερ(αυτ) 53′, Ιλσάνκερ 87′)
Μάινζ – Βέρντερ Βρέμης 0-1 (Ντίνκι 90′)
Λειψία – Κολωνία 0-0
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μονάχου 1-2 (Σικ 14′ – Λεβαντόφσκι 43′, 93′)

Κυριακή 20/12

Φράιμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 4-1 ( Γκρίφο 7′, Ντεμίροβιτς 59′, Γκούλντε 67′, Πέτερσεν 94′ – Λουκεμπάγιο 52′)
Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 1-0 (Μπρέκαλο 47′)