Διέλυσε την Κολωνία η Λειψία

Φοβερή Λειψία όπου με οδηγό τον Σουηδό επιθετικό Έμιλ Φόρσμπεργκ συνέτριψε στην έδρα της με 4-1 την Κολωνία.

Από το πρώτο μιας μέρος, μέσα σε διάστημα δεκαπέντε λεπτών οι γηπεδούχοι καθάρισαν την αναμέτρηση καθώς πέτυχαν τα τρία εκ των τεσσάρων τέρματα τους. Βέρνερ(22′), Φόρσμπερκ(32′) και Λάιμερ(37′) χριστηκαν σκόρερ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ραφαέλ μείωσε λίγα λεπτά αργότερα στο 42′.

Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε με δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Φόρσμπεργκ στο 79′.

Πλέον η Λειψία σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση με 24 βαθμούς την οποία και μοιράζεται με την Μπάγερν Μονάχου όπου βρίσκονται στο μείον ένα από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ. Η Κολωνία συνεχίζει να βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού, βρισκόμενη στην προτελευταία θέση με μόλις 7 βαθμούς.