Πρώτο τρίποντο της Λαμίας κόντρα στη Ξάνθη!

Στο ΔΑΚ Λαμίας, η ομάδα της Λαμίας νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της την Ξάνθη σε επίπεδο Σούπερ λιγκ. Σκόρερ της Λαμίας ήταν ο Μπεχαράνο διαμόρφωσε το τελικό σκορ 1-0, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων, όπου η Λαμία σκόραρε ενάντια στην Ξάνθη!

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Άκη Μάντζιου στο πρωτάθλημα και απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Από την άλλη, η Ξάνθη συμπλήρωσε πέντε ματς χωρίς νίκη και παρέμεινε πέμπτη.

O αγώνας:

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 12ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την πρώτη τους διπλή τελική προσπάθεια, χωρίς αποτέλεσμα. Ο Ντε Αμορίμ σούταρε έξω από την περιοχή και ο Θεοδωρόπουλος απομάκρυνε και στη συνέχεια ο Τζουρίτσκοβιτς με νέο σουτ προσπάθησε να νικήσει τον γκολκίπερ της Λαμίας που απομάκρυνε.

Στο 15ο λεπτό προσπάθησε ο Τιρόνε να απειλήσει τα δίχτυα της Ξάνθης, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Σε όλο το υπόλοιπο ημίχρονο η ομάδα της Λαμίας υπερτερούσε και σε φάσεις και σε τακτική, προσπάθησε να βρει το γκολ, αλλά ο Αμπάντ μπλόκαρε επιτυχώς όλες τις προσπάθειες των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να καταλήξουν ισόπαλες στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το σκορ άνοιξε στο 54ο λεπτό με ένα εκπληκτικό γκολ ο Μπεχαράνο, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα της Λαμίας.

Η ομάδα της Ξάνθης προσπαθούσε να βρει στη συνέχεια την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε, με τους γηπεδούχους να κρατούν το υπέρ τους αποτέλεσμα με σχετική ευκολία.

Η Λαμία έψαχνε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ένα ακόμα γκολ, δημιούργησε πολλές φάσεις. αλλά ο Αμπάντ «έσωσε» την εστία των φιλοξενούμενων. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Λαμία να παίρνει τη νίκη.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρασαλίδης, Μουλέν, Μπεχαράνο, Τιρόνε, Σάλιακας,

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ(94’ Βλαχομήτρος), Τιρόνε(74’ Σάλιακας), Καραμάνος(86’ Βύντρα), Σκόνδρας

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μεχντί, Ντίρεσταμ, Ντε Αμορίμ, Λεάντρο, Μουλέν(70’ άντε Λούκας), Καρασαλίδης, Ρενέλα, Τεσέιρα(84’ Πολέτο), Λισγάρας, Τζουρίτσκοβιτς(64’ Μπαριέντος)