Διεθνή φιλικά: “9άρα” της Νορβηγίας επί της Αρμενίας, “5άρες” για Γαλλία και Ισπανία

Η Νορβηγία ισοπέδωσε την Αρμενία με εννιά γκολ, Γαλλία και Ισπανία ήταν πολυβόλα.

Για τα διεθνή φιλικά προετοιμασίας,  Γαλλία, Ισπανία, Νορβηγία και Ισπανία έδειξαν ότι είναι σε άριστη φόρμα.

Στο Ούλεβαλ  «έβρεξε» γκολ καθώς η Νορβηγία δεν έδειξε ίχνος “λύπησης” απέναντι στην Αρμενία των 10 παικτών από το 17΄ (αποβλήθηκε ο Χοβχανισιάν), διασύροντάς την με 9-0. Χατ τρικ για τους “Βίκινγκ” πέτυχε ο Τζόσουα Κινγκ της Γουότφορντ, από δύο γκολ σημείωσαν οι Χάαλαντ, Σόρλοτ, ενώ σκόραραν ακόμη και οι Τόρστβεντ, Νταελί, σε ένα πραγματικό “πάρτι” για το συγκρότημα του Σολμπάκεν.

Λίγα 24ωρα μετά την επιστροφή του στην Εθνική ομάδα, ο Κρίστιαν Έρικσεν “ξόρκισε” και τον “εφιάλτη” του “Πάρκεν” της Κοπεγχάγης! Στο γήπεδο όπου πριν από 290 ημέρες υπέστη ανακοπή καρδιάς στο εναρκτήριο ματς της Δανίας στο Euro 2020 με την Φινλανδία, ο διεθνής άσος ξεκίνησε βασικός μπροστά στο κοινό της πατρίδας του εναντίον της Σερβίας κι όπως ήταν λογικό γνώρισε την αποθέωση.

Φρόντισε, μάλιστα, να αποζημιώσει τους οπαδούς της σκανδιναβικής ομάδας με το τρίτο γκολ (57΄) στο νικηφόρο 3-0 επί των “πλάβι”, αποχωρώντας στο 80ό λεπτό (μπήκε στην θέση του ο Μπίλινγκ) ανταποδίδοντας το χειροκρότημα.

Ο Μέλε στο 15΄ και ο Λίντστρομ στο 53΄ είχαν δώσει… αέρα δύο τερμάτων στους Δανούς, με τον Έρικσεν να βάζει το “κερασάκι στην τούρτα πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Ελβετία και Κόσσοβο έμειναν στο 1-1 στη Ζυρίχη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 52΄ με τον Ράσιτσα και οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Λοτόμπα στο 61΄.

Ολλανδία και Γερμανία (1-1) στην “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” του Άμστερνταμ. Σκόρερς του αγώνα οι Μπρερχβάιν και Μίλερ.

Αντίθετα, η Ισπανία με το εμφατικό 5-0 διέλυσε την Ισλανδία στο “Ριαθόρ” (από δύο γκολ πέτυχαν οι Μοράτα και Σαράμπια), ενώ με το ίδιο σκορ (3-0), η Αγγλία και το Βέλγιο νίκησαν σε “Γουέμπλεϊ” και “Λότο Παρκ” δύο αφρικανικές ομάδες, την Ακτή Ελεφαντοστού και την Μπουρκίνα Φάσο.

Η Ιταλία έβγαλε αντίδραση μετά τον αποκλεισμό-σοκ από τα Σκόπια στον ημιτελικό των play off του Μουντιάλ 2022 και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Τουρκία στην Κόνια, “απάντησε” με τρία γκολ (δύο ο Ρασπάντορι) κι έφυγε νικήτρια με 3-2.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία συνέτριψε με 5-0 τη Νότια Αφρική στο “Πιερ Μορουά. Δράστες της αναμέτρησης ήταν  οι Μπαπέ (δύο γκολ), Ζιρού, Μπεν Γεντέρ και Γκεντουζί .