Προκριματικά Μουντιάλ: Πρόκριση για Πορτογαλία και Πολωνία

Με δύο γκολ του Μπρούνο Φερνάντες, η Πορτογαλία απέκλεισε τα Σκόπια και προκρίθηκε στο Μουντιάλ του Κατάρ. Μαζί και η Πολωνία

Για τους τελικούς των μπαράζ του Παγκοσμίου κυπέλλου, η Πορτογαλία επιβλήθηκε με 2-0 των Σκοπίων και η Πολωνία με το ίδιο σκορ της Σουηδίας.

Στο Ντραγκάο, ο Φερνάντες με δύο προσωπικά τέρματα έστειλε την Πορτογαλία στο Κατάρ με το 2-0 κόντρα στα Σκόπια. Οι Ίβηρες πήραν κεφάλι στο σκορ στο 32ο λεπτό με τον Φερνάντες μετά την πάσα του Ρονάλντο να μην αφήνει περιθώρια στο Ντιμιτριέφκσι και να τον νικάει στην δεξιά του γωνία. Το γκολ που κλείδωσε την πρόκριση ήρθε στο 65ο λεπτό εκεί που ο Ζότα της Λίβερπουλ και ο Φερνάντες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα στέλνοντας την ομάδα του Φερνάντο Σάντος και του Κριστιάνο Ρονάλντο στο Μουντιάλ του Δεκεμβρίου.

Στο Χορζόφ, η Πολωνία πήρε την πρόκριση, καθώς νίκησε με 2-0 τη Σουηδία που ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Η Πολωνία πήρε κεφάλι στο σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 49ο λεπτό και ολοκλήρωσαν την νίκη με τον Ζιελίνσκι στο 72ο λεπτό.