Διεθνή Φιλικά: Άνετα η νεανική Ισπανία, ακόμα πιο άνετα η Γαλλία

Με “4άρα” λίγο πριν την έναρξη του Euro 2020 ξέσπασε η Ισπανία στη Λιθουανία. Νίκησε, αλλά αγωνιά για τον Μπενζεμά η Γαλλία.

Η Γαλλία νίκησε με 3-0 την Βουλγαρία, με το υπέροχο γκολ με ψαλιδάκι του Γκριεζμάν στο 29’ και τα δύο τέρματα Ολιβιέ Ζιρου στο 83’ και 90’, (ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή). Όμως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μπενζεμά λίγα λεπτά αργότερα, με τον Γάλλο φορ να αποχωρεί αναγκαστικά πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Λίγο πριν την έναρξη των επίσημων αγώνων η… νεανική Ισπανία “ξέσπασε”, έπειτα και το τη τελευταία λευκή ισοπαλία της με την Πορτογαλία. Έβαλε τέσσερα τέρματα κόντρα τη Λιθουανία. Τα γκολ σημείωσαν οι Γκιγιαμόν στο 3′, Ντιάζ στο 24′, Μιράντα στο 54′ και Πουάντο στο 73′. Μάλιστα, ο Ρουίζ έχασε πέναλτι στο 30ο λεπτό της συνάντησης.

Η Πολωνία τα βρήκε σκούρα στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι της πριν από την έναρξη του Euro 2020, που το έδωσε στο Πόζναν απέναντι στην Ισλανδία, και χρειάστηκε να “μιλήσει” στο φινάλε ένας παίκτης από το ελληνικό πρωτάθλημα τα τελευταία χρόνια για να αποφύγει την εντός έδρας ήττα. Ο λόγος για τον Κάρολ Σβιντέρσκι, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να περνάει ως αλλαγή στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης αντί του ηγέτη της γραμμής κρούσης των Πολωνών, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, και στο 88′ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να γράψει το τελικό 2-2, έξι ημέρες πριν το εναρκτήριο παιχνίδι τους στο Euro 2020 απέναντι στην Σλοβακία

Νίκη με 3-1 πέτυχε η Τσεχία κόντρα στην Αλβανία ενώ την ίδια ώρα, η Ουγγαρία επιβεβαίωνε το πρόβλημα που αντιμετωπίζει επιθετικά, δίχως τον Ντόμινικ Σόμποσλαϊ και μετά το φτωχό 1-0 επί της Κύπρου, έμεινε στο μηδέν (0-0) απέναντι στην Ιρλανδία, σε ένα ματς που συζητήθηκε για την στάση των γηπεδούχων, οι οποίοι αντί να γονατίσουν πριν από τη σέντρα, έδειξαν το σήμα του «respect» στη φανέλα τους, ως μήνυμα κατά του ρατσισμού.