Roland Garros: Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Για 2η διαδοχική χρονιά προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νικώντας τον Ντανίλ Μεντβέντεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ (6-3, 7-6 (3), 7-5) επί του Ρώσου, Ντανίλ Μεντβέντεφ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros.

Μετά από 2 ώρες και 19 λεπτά παιχνιδιού ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν συγκεντρωμένος, έπαιξε καταπληκτικό τένις και κατάφερε να επικρατήσει του νο.2 του ταμπλό Ρώσου τενίστα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του σε 8 ματς απέναντι στον Μεντβέντεφ.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «4» θα είναι ο Γερμανός, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος θα βρεθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στα ημιτελικά. Θα έχει την ευκαιρία από την ερχόμενη εβδομάδα να ανέβει για πρώτη φορά στην καριέρα του στο νο4 της ATP, αρκεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού στον ημιτελικό της Πέμπτης.