Διεθνή Φιλικά: Ικανοποίησε η Αγγλία, προβλημάτισε η Ολλανδία

Η Αγγλία έκαμψε την αντίσταση της Αυστρίας, ενώ προβλημάτισε με την εμφάνιση της η Ολλανδία.

Με το βλέμμα στην έναρξη του Euro 2020, η Αγγλία του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έκαμψε την αντίσταση της Αυστρίας, σε φιλική αναμέτρηση στο Μίντλεσμπρο, με το τέρμα του Μπουκαγιό Σάκα (1-0). Ο παίκτης της Αρσεναλ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα Τρία Λιοντάρια που πραγματοποίησαν μια ικανοποιητική εμφάνιση. Ανησυχητικά φαίνονται υα νέα για τον Τρεντ Αλεξάντερ-Αρνολντ που αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση.

Η Γερμανία αντιμετώπισε την Δανία, με την οποία ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο πρώτο μέρος, με το πλασέ του Νόιχαουζ της Γκλάντμπαχ. Στην επανάληψη όμως ο Γιουσούφ Πόουλσεν της Λειψίας, σκόραρε για το τελικό 1-1.

Ξεκούραστο βράδυ για την Γαλλία που νίκησε με 3-0 την Ουαλία. Οι Ουαλοί βρέθηκαν από το 26ο λεπτό, μετά την αποβολή του Γουίλιαμς ο οποίος υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Ο Μπενζεμά ανέλαβε την εκτελέσει αλλά αστόχησε. Το σκορ άνοιξε ο Εμπαπέ στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος η Γαλλία κυριάρχησε, με τον Γκριεζμάν να κάνει το 2-0 στο 48′. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντεμπελέ στο 79ο λεπτό.

Προβληματική εικόνα έδειξε η Ολλανδία, που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σκωτία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 10′ με τον Χέντριξ. Ο Μέμφις Ντεπάι πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ισοφάρισε σε 1-1 στο 17ο λεπτό. Η Σκωτία πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος, με τον Νίσμπετ στο 63ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει ως το τέλος. Ο Ντεπάϊ χτύπησε και πάλι στο 89ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 2-2, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.