Διπλά χαμένος ο Παναθηναϊκός

Νικητής με 1-0 αναδείχθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι γηπεδούχοι πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς και μια ανάσα από την «επικίνδυνη ζώνη», ενώ ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να περάσει τον Άρη, για να βρεθεί ξανά στην πρώτη πεντάδα. Το Τριφύλλι ψάχνει τη νίκη εδώ και καιρό, καθώς απομακρύνεται όλο και περισσότερο από τον στόχο του, την πεντάδα ώστε να σβήσει την ποινή του.

Οι πράσινοι είχαν άσχημη νύχτα καθώς τραυματίστηκε ο Κουλιμπαλί και ο Ινσούα, ενώ ο Αθανασιάδης με το γκολ χάρισε στον ΠΑΣ Γιάννινα τη νίκη.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την τύχη με το μέρος του, καθώς μόλις στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα οι πράσινοι έκαναν δυο αναγκαστικές αλλαγές.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 23’ με τον Νικολιά, αλλά εύκολα μπλόκαρε ο Διούδης.

Στο 34’ ο Αθανασιάδης με κοντινή κεφάλια απείλησε τον Παναθηναϊκό, αλλά έσωσε έγκαιρα ο Διούδης.

Η… γκαντεμιά του Τριφυλλιού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν συγκρούστηκαν τα κεφάλια των Κουρμπέλη και Κάστρο. Παρά τον τραυματισμό και τα σημάδια στο πρόσωπο του, ο αρχηγός των πράσινων αποφάσισε να συνεχίσει στο παιχνίδι.

Ο Μάνος για τον ΠΑΣ Γιάννινα σούταρε στο 64’, αλλά ο Κολοβέτσιος έβγαλε στο κόρνερ τη μπάλα.

Στο 74’ ο Αθανασιάδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με σουτ του Γιόχανσον, αλλά πρόλαβε να επέμβει ο Βελλίδης. Αμέσως μετά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έσωσε ξανά την ομάδα του από την κεφάλια του Άλτμαν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς ο Κρίζμαν πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αλλά αυτό δεν άλλαξε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κόκκινες: Κρίζμαν

Κίτρινες: Κρίζμαν, Μπουζούκης, Μάνος, Χατζηθεοδωρίδης

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Γιάκος (89’ Σιόντης), Κάστρο, Νικολιάς, Μάνος (80’ Βιντάλ), Αθανασιάδης, Κρίζμαν (69’ Λέο)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί (7’ Παντελάκης), Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Γιόχανσον, Στάικος, Κουρμπέλης, Ινσούα (20’ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης, Καμπετσής, Χατζηγιοβάνης (75’ Άλτμαν)