Ισοπαλία με λάθη και καθυστερήσεις

Ισόπαλο 0-0 ήταν το αποτέλεσμα στα Πηγάδια ανάμεσα στην Ξάνθη και την Λαμία στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League Σουρωτή.

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι ελάχιστοι θα θυμούνται την αποψινή αναμέτρηση μετά από λίγες ώρες καθότι το θέαμα υπήρξε κάκιστο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν έναν ξεκούραστο βαθμό παραδίδοντας μάλιστα δωρεάν μαθήματα καθυστερήσεων από το 70’ και μετά. Θα μπορούσαν μάλιστα να κατακτήσουν και τους τρεις βαθμούς της νίκης εάν στο 30’’ της αναμέτρησης ο Τσούκαλος δεν υποδεικνυόταν λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Από την αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις δύο φορές. Μία με τον Λισγάρα στο 17’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η κεφαλιά του κατέληξε λίγο άουτ και  μία με τον Ντουρίτσκοβιτς στο φινάλε του ματς, όταν του σουτ που επιχείρησε από πλαγιά θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Μελίσσα.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Ξάνθη έφτασε τους 26 βαθμούς (όσους και ο Παναιτωλικός με ματς λιγότερο). Η Λαμία από την άλλη έφτασε τους 21 και έπιασε τον Αστέρα με ματς περισσότερο.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος (46’ Ντουρίτσκοβιτς), Αλμέιδα, Σαρπόνγκ (71’ Αμορίμ), Λισγάρας, Καμαρά, Καντά (61’ Μπρίτο), Κάστρο, Μπαξεβανίδης.

Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Μπερτόλιο (88’ Μπουλούλης), Καραμάνος, Τομάς (61’ Επστάιν), Δημούτσος, Σκόνδρας, Βάντερσον, Τσούκαλος (69’ Ασούμπρε).